Řecko má spasit kritik kapitalismu s britským přízvukem

David Kořínek
10. 7. 2015 12:48
Pod návrhem reforem, který Atény odeslaly ve čtvrtek v noci mailem do Bruselu, je podepsán Euklidis Tsakalotos. Levicový ekonom s diplomem z Oxfordu.
Nový řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos s premiérem Tsiprasem
Nový řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos s premiérem Tsiprasem | Foto: Reuters

Atény - Skromný muž, který má velké nadání pro vyjednávání. Tak Euklida Tsakalota popisují ti, kteří ho znají.

Dosavadní náměstek řeckého ministra zahraničí a hlavní vyjednavač s věřiteli už téměř týden zastává post ministra financí. Od doby, co po nedělním referendu nečekaně rezignoval Janis Varufakis.

Právě Tsakalotos je podepsán pod návrhem reforem, který Atény odeslaly ve čtvrtek v noci mailem do Bruselu. A který teď čeká na schválení v řeckém parlamentu.

Zdatného vyjednavače Atény potřebují, obzvláště poté, co se ocitly v platební neschopnosti a Varufakis neváhal označit evropské politiky za teroristy.

Ačkoliv jsou oba politici hodnoceni odlišně, ideový základ přitom mají stejný - krajně levicový.

Tsakalotos je tím, kdo bude Řecko zastupovat na sobotní klíčové schůzce Euroskupiny v Bruselu.

"Je to ideální člověk na pomoc řecké vládě v současné patové situaci. Mohl by dosáhnout dohody s mezinárodními věřiteli. Je skromný, klidný a velmi dobrý posluchač," popsal nového ministra financí počátkem týdne bývalý člen Rady guvernérů ECB pro Kypr Panicos Demetriades.

Dle britské BBC se Tsakalotos pokouší co nejrychleji vyjednat hlavně záchrannou finanční injekci pro řecké banky, které každým dnem mohou přijít o hotovost.

Pro i proti

Pětapadesátiletý Euklidis Tsakalatos je členem ústředního výboru krajně levicové Syrizy a ideovým tvůrcem jejího ekonomického programu, s nímž strana začátkem roku opanovala řecké parlamentní volby.

Je velkým zastáncem evropské integrace, ne však jejích kapitalistických principů a v minulosti často zdůrazňoval demokratické nedostatky Evropské unie. Ještě za studií vstoupil do studentské sekce řecké eurokomunistické strany.

Stejně jako Janis Varufakis poukazuje na špatné vedení fiskálních a úsporných opatření "jádrem eurozóny", které vedlo k ochuzení Řecka a dalších zemí.

"Evropská měnová unie vytvořila rozkol mezi jádrem a periférií. Vztahy mezi nimi jsou hierarchické a diskriminační," napsal v článku publikovaném na stránkách britské Aliance pro dělnické svobody.

Odchod Řecka z Evropské unie si však nepřeje. Rád by zemi udržel i v eurozóně. Možné oddlužení země se podle něj dá realizovat mnoha způsoby.

"Existuje spousta technických řešení, jak by se dalo udělat. Pokud existuje vůle, mohu vymyslet deset, patnáct řešení, jak by se dalo dělat,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Řek s britským přízvukem

Rodák z nizozemského Rotterdamu vystudoval politologii, filozofii a ekonomii. V roce 1989 získal doktorát z ekonomie na univerzitě v Oxfordu, další tři roky přednášel v Kentu. 

Právě z doby studií pochází Tsakalotův britský přízvuk, jejž mu jeho odpůrci mnohdy vyčítají.

V roce 1993 přesídlil do řecké metropole, kde vyučoval na Aténské univerzitě ekonomie a obchodu. V roce 2010 se stal profesorem ekonomie na Národní a Kapodistriasově univerzitě. Je autorem desítek odborných článků a šesti odborných knih.

"Jeho dveře byly vždy otevřené pro všechny studenty, mohli se s ním bavit o univerzitě, ekonomii nebo normálním životě," vzpomíná na něj dnes 30letý účetní Thanos Tsouknidas.

Do parlamentu se Euklidis Tsakalotos poprvé dostal v roce 2012, letos v lednu mandát obhájil.

Byl to právě on, kdo přesvědčil premiéra Alexise Tsiprase sblížit se s dalšími krajně levicovými stranami v Evropě, zejména se španělským hnutím Podemos a irskou Sinn Fein.

Nyní před ním stojí další výzva - zachránit Řecko v eurozóně.

V řeckém referendu bych hlasoval proti dohodě s věřiteli, je postavena na ultimátu, říká politolog Thomas Kulidakis. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu Radka Špicara řecká vláda věřitele podcenila. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 43 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy