Řecko má spasit kritik kapitalismu s britským přízvukem

David Kořínek
10. 7. 2015 12:48
Pod návrhem reforem, který Atény odeslaly ve čtvrtek v noci mailem do Bruselu, je podepsán Euklidis Tsakalotos. Levicový ekonom s diplomem z Oxfordu.
Nový řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos s premiérem Tsiprasem
Nový řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos s premiérem Tsiprasem | Foto: Reuters

Atény - Skromný muž, který má velké nadání pro vyjednávání. Tak Euklida Tsakalota popisují ti, kteří ho znají.

Dosavadní náměstek řeckého ministra zahraničí a hlavní vyjednavač s věřiteli už téměř týden zastává post ministra financí. Od doby, co po nedělním referendu nečekaně rezignoval Janis Varufakis.

Právě Tsakalotos je podepsán pod návrhem reforem, který Atény odeslaly ve čtvrtek v noci mailem do Bruselu. A který teď čeká na schválení v řeckém parlamentu.

Zdatného vyjednavače Atény potřebují, obzvláště poté, co se ocitly v platební neschopnosti a Varufakis neváhal označit evropské politiky za teroristy.

Ačkoliv jsou oba politici hodnoceni odlišně, ideový základ přitom mají stejný - krajně levicový.

Tsakalotos je tím, kdo bude Řecko zastupovat na sobotní klíčové schůzce Euroskupiny v Bruselu.

"Je to ideální člověk na pomoc řecké vládě v současné patové situaci. Mohl by dosáhnout dohody s mezinárodními věřiteli. Je skromný, klidný a velmi dobrý posluchač," popsal nového ministra financí počátkem týdne bývalý člen Rady guvernérů ECB pro Kypr Panicos Demetriades.

Dle britské BBC se Tsakalotos pokouší co nejrychleji vyjednat hlavně záchrannou finanční injekci pro řecké banky, které každým dnem mohou přijít o hotovost.

Pro i proti

Pětapadesátiletý Euklidis Tsakalatos je členem ústředního výboru krajně levicové Syrizy a ideovým tvůrcem jejího ekonomického programu, s nímž strana začátkem roku opanovala řecké parlamentní volby.

Je velkým zastáncem evropské integrace, ne však jejích kapitalistických principů a v minulosti často zdůrazňoval demokratické nedostatky Evropské unie. Ještě za studií vstoupil do studentské sekce řecké eurokomunistické strany.

Stejně jako Janis Varufakis poukazuje na špatné vedení fiskálních a úsporných opatření "jádrem eurozóny", které vedlo k ochuzení Řecka a dalších zemí.

"Evropská měnová unie vytvořila rozkol mezi jádrem a periférií. Vztahy mezi nimi jsou hierarchické a diskriminační," napsal v článku publikovaném na stránkách britské Aliance pro dělnické svobody.

Odchod Řecka z Evropské unie si však nepřeje. Rád by zemi udržel i v eurozóně. Možné oddlužení země se podle něj dá realizovat mnoha způsoby.

"Existuje spousta technických řešení, jak by se dalo udělat. Pokud existuje vůle, mohu vymyslet deset, patnáct řešení, jak by se dalo dělat,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Řek s britským přízvukem

Rodák z nizozemského Rotterdamu vystudoval politologii, filozofii a ekonomii. V roce 1989 získal doktorát z ekonomie na univerzitě v Oxfordu, další tři roky přednášel v Kentu. 

Právě z doby studií pochází Tsakalotův britský přízvuk, jejž mu jeho odpůrci mnohdy vyčítají.

V roce 1993 přesídlil do řecké metropole, kde vyučoval na Aténské univerzitě ekonomie a obchodu. V roce 2010 se stal profesorem ekonomie na Národní a Kapodistriasově univerzitě. Je autorem desítek odborných článků a šesti odborných knih.

"Jeho dveře byly vždy otevřené pro všechny studenty, mohli se s ním bavit o univerzitě, ekonomii nebo normálním životě," vzpomíná na něj dnes 30letý účetní Thanos Tsouknidas.

Do parlamentu se Euklidis Tsakalotos poprvé dostal v roce 2012, letos v lednu mandát obhájil.

Byl to právě on, kdo přesvědčil premiéra Alexise Tsiprase sblížit se s dalšími krajně levicovými stranami v Evropě, zejména se španělským hnutím Podemos a irskou Sinn Fein.

Nyní před ním stojí další výzva - zachránit Řecko v eurozóně.

V řeckém referendu bych hlasoval proti dohodě s věřiteli, je postavena na ultimátu, říká politolog Thomas Kulidakis. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu Radka Špicara řecká vláda věřitele podcenila. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy