Tsiprasova otočka. Podívejte se, co Řecko navrhuje Evropě

Tereza Holanová Tereza Holanová
10. 7. 2015 12:35
Řecký návrh reforem odpovídá tomu, co po zemi dříve požadovaly věřitelské instituce.

Diskuse o Řecku se blíží do finále

Alexis Tsipras při debatě v Evropském parlamentu.
Alexis Tsipras při debatě v Evropském parlamentu. | Foto: Reuters

Řecká vláda ve čtvrtek večer odeslala do Bruselu nový návrh reforem na následující tři roky, které jsou podmínkou pro další finanční injekci. Tu země nutně potřebuje, jinak bude muset i po neděli nechat zavřené banky a pravděpodobně v brzké době opustí eurozónu.

Zároveň jde o poslední šanci Řecka - jak totiž lídři eurozóny tento týden oznámili, dalšími návrhy se již zabývat nebudou. Současná řecká vláda od lednových voleb předložila eurozóně již několik žádostí, žádná z nich ale podle zástupců měnové unie zatím nebyla dostatečná.

V aktuálním návrhu vláda slibuje ušetřit celkem 13 miliard eur. Výměnou za to žádá, aby jí země měnové unie v dalších třech letech půjčily 53,5 miliardy eur. Jen pro připomenutí: pouze od států eurozóny získalo Řecko v uplynulých pěti letech přes 190 miliard eur.

Projděte si, co Řecko navrhuje nyní a ve kterých oblastech levicová vláda Alexise Tsiprase ustoupila.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy