Rakušané si vyšli do hospod, naposledy před uzávěrou. Pak se ale Vídní ozvala palba

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 3. 11. 2020 19:26
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Pondělní večer byl ve Vídni na začátek listopadu velmi teplý, navíc šlo o poslední možnost vyjít si ven po setmění. Od úterka jsou všechny rakouské restaurace a bary kvůli šíření epidemie koronaviru zavřené, začal platit i noční zákaz vycházení. Zahrádky restaurací v centru metropole byly plné. Po osmé hodině se ale ozvala střelba.
Útok ve Vídni spáchal zřejmě stoupenec IS | Video: Reuters

"Když něco takového slyšíte v Rakousku, opravdu vás nenapadne, že je to střelba," řekl britskému deníku The Guardian pětadvacetiletý student Gernot Gruber, který trávil večer v baru Hard Rock Café, jen zhruba sto metrů od místa, kde začal útok. V první chvíli si myslel, že jde o ohňostroj.

Ve skutečnosti tak zněla střelba z automatické zbraně. "Je těžké říct, kolik útočníků bylo, minimálně jeden pálil na lidi, kteří seděli venku před bary a hospodami v Bermudském trojúhelníku," popsal rakouskému bulvárnímu deníku Kronen Zeitung rabín Scholmo Hofmeister. Bermudský trojúhelník se říká staré židovské čtvrti, kde se soustřeďuje mnoho oblíbených podniků. Hofmeister viděl vše ze svého okna nad synagogou, u níž se teroristický útok odehrál.

Zemřeli čtyři lidé. Přivolaní policisté jednoho útočníka zastřelili na místě, ale stále pátrali po možných spolupachatelích. Až v úterý odpoledne ministr vnitra Karl Nehammer prohlásil, že nic neukazuje na to, že by se na útoku kromě střelce podílel někdo jiný.

Zaměstnanci restaurací zavřeli dveře a shromáždili hosty dostatečně daleko od oken a výloh. Pak dorazily speciální jednotky, které je evakuovaly a každého hosta zkontrolovaly, jestli není ozbrojen. "Bylo to vůbec poprvé, co na mě policie mířila zbraní," popsal překvapení student Gruber.

Neplánovaný lockdown

Policejní akce trvala celou noc, jednotky prohledaly byt zastřeleného útočníka, pak provedly dalších 18 domovních prohlídek a předběžně zadržely 14 osob, které jsou vyslýchány.  Policie vyzvala obyvatele centra Vídně, aby nevycházeli ven, a školy zůstaly v úterý uzavřené.

Pro Vídeň začal trochu neplánovaný lockdown. Restaurace zůstaly zabarikádované, pracovníci v kancelářích museli strávit noc v zaměstnání, v divadlech a kinech přečkávali uvěznění návštěvníci. Policie je pustila domů až po půlnoci.

V tu chvíli začala ve městě platit protiepidemická opatření známá z řady dalších evropských zemí, včetně Česka. Metropole v úterý zůstala prázdná a téměř vylidněná. Teroristický útok, ke kterým zpravidla dochází v davech, na velmi frekventovaných a navštěvovaných místech plných lidí, by v předvečer celostátní uzávěry málokdo čekal. Navíc ve Vídni.

Rakousko je v šoku

Zatímco evropská města se v posledních letech často stávala terčem teroristů, Rakousku se nebezpečí dosud spíše vyhýbalo. Poslední teroristický útok s více oběťmi na životech se ve Vídni stal v prosinci 1985, kdy palestinští teroristé zaútočili na letišti na izraelské letadlo. Zemřeli tehdy čtyři lidé. V poslední době islamističtí teroristé útočili především ve Velké Británii, Francii nebo Německu.

"Islámský teror dorazil do Vídně. Dalo se to dříve či později očekávat, přesto bylo Rakousko v pondělí večer v šoku," napsal v úterý ráno šéfredaktor rakouského deníku Wiener Zeitung Walter Hämmerle. 

Rakouský kancléř v úterý prohlásil, že útok je beze vší pochybnosti islamistickým činem z nenávisti vůči rakouskému způsobu života. "Je to boj mezi civilizací a barbarstvím," řekl. K útoku se v úterý večer přihlásila organizace Islámský stát.

Zatím není známé, kolik lidí akci plánovalo. Ministr vnitra Karl Nehammer v úterý sdělil, že zabitý útočník byl dvacetiletý muž s kořeny v Severní Makedonii. Měl severomakedonský i rakouský pas. Jmenoval se Kujtim Fejzulai a byl příznivcem teroristické organizace Islámský stát (IS). Kvůli tomu se snažil vycestoval do Sýrie a loni byl odsouzen ke 22 měsícům za teroristické spolčení. V prosinci byl ale podmínečně propuštěn. Podle kosovského serveru Gazeta Express se útočník narodil ve Vídni a měl i albánské kořeny.

Rakousko vyhlásilo kvůli teroristickému útoku třídenní státní smutek, památku obětí uctí v úterý minutou ticha i mší v chrámu svatého Štěpána ve Vídni. 

 

Právě se děje

Další zprávy