Ve Vídni útočil mladík s kořeny v Severní Makedonii, pro zbraň si zajel na Slovensko

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 3. 11. 2020 15:34
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Útok ve Vídni spáchal dvacetiletý muž s kořeny v Severní Makedonii, který byl loni odsouzen ke 22 měsícům vězení kvůli teroristickému spolčení. V prosinci byl podmínečně propuštěn, informoval rakouský ministr vnitra Karl Nehammer. Při pondělním večerním útoku v centru Vídně zemřeli nejméně čtyři civilisté. Země vyhlásila třídenní státní smutek.
Útok ve Vídni spáchal zřejmě stoupenec IS | Video: Reuters
Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer během noční tiskové konference. | Foto: Reuters
Střelba ve Vídni. | Foto: Reuters
Střelba ve Vídni. | Foto: Reuters
Střelba ve Vídni. | Foto: Reuters
Střelba ve Vídni. | Foto: Reuters
Střelba ve Vídni. | Foto: Reuters
Střelba ve Vídni. | Foto: Reuters
Střelba ve Vídni. | Foto: Reuters
Střelba ve Vídni. | Foto: Reuters
Střelba ve Vídni. | Foto: Reuters

Ministr Nehammer v úterý dopoledne uvedl, že atentátníkem, jehož v pondělí večer policie zastřelila, byl Kujtim Fejzulai, který byl příznivcem teroristické organizace Islámský stát (IS). Kvůli tomu se snažil vycestoval do Sýrie a loni 25. dubna byl odsouzen za teroristické spolčení. Podmínečně propuštěn byl 5. prosince s tím, že vzhledem k nízkému věku spadal pod jurisdikci pro mladistvé.

Mladík měl rakouský i severomakedonský pas. Dle kosovského informačního serveru Gazeta Express se útočník narodil ve Vídni a měl albánské kořeny.

Rakouský list Heute uvedl, že mladík v polovině července navštívil Slovensko, aby si zde obstaral munici pro útočnou pušku kalašnikov. Tento typ zbraně byl při útoku použit spolu s další ruční střelnou zbraní a také mačetou, uvedl list. Útočník měl na sobě podle policie i falešný pás s výbušninami. Slovenská policie v reakci pouze uvedla, že na případu spolupracuje s rakouskými kolegy.

Mladík na Slovensko údajně jel se svým známým. K cestě použil auto matky jistého Kosovana, kterého policie podle deníku považuje za jeden z jeho podezřelých kontaktů, neboť je úřadům několik měsíců či let znám svými radikálními postoji.

Při útoku v pondělí večer zemřeli čtyři civilisté, dva muži a dvě ženy, a sám útočník. Zraněno bylo 22 lidí. Kritický, ale stabilizovaný je stav jednoho policisty.

Útočník byl zřejmě sám

Vyšetřovatelé původně pracovali s verzí, že pachatelů mohlo být více. Ministr vnitra Nehammer nicméně v úterý odpoledne uvedl, že nic neukazuje na to, že by se na útoku kromě střelce podílel někdo jiný. Ministr však zdůraznil, že je třeba to ještě vyloučit. Dříve Nehammer uváděl, že nejméně jeden další podezřelý je na útěku. Nejvyšší stupeň varování ve Vídni stále platí.

Policisté podle Nehammera po útoku provedli 18 domovních prohlídek a předběžně zadrželi 14 osob, které nyní vyslýchají. 

Také podle jednoho ze svědků útoku byl útočník zřejmě sám. "Šel k (náměstí) Schwedenplatz a pak zas zpátky," řekl agentuře APA. Útočníka v blízkosti tohoto náměstí zastřelila policie. Podle svědka už poté nebyla slyšet žádná střelba. "Když ho (policie) zastřelila, bylo po všem," uvedl. 

Čin z nenávisti

Rakouský kancléř Sebastian Kurz útok označil za islamistický čin z nenávisti vůči rakouskému způsobu života. Kancléř národu přislíbil ochranu demokracie a vypátrání strůjců teroristického činu. "Je to boj mezi civilizací a barbarstvím," uvedl.

"Je potvrzené, že včerejší útok byl islamistický," řekl kancléř. "Byl to útok z nenávisti, z nenávisti k našim životním hodnotám, z nenávisti k našemu způsobu života, z nenávisti k naší demokracii, ve které jsou si všichni lidé rovni," řekl Kurz.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen.
Rakouský prezident Alexander Van der Bellen. | Foto: Reuters

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen útok v "srdci republiky" označil za ten nejhorší v novodobé historii. "Máme za sebou temnou a strašlivou noc," uvedl v projevu k národu. "Naše slzy patří těm, co přišli o své milované."

Rakušanům přislíbil, že země se nenávistí nenechá zlomit a bude své hodnoty bránit. "Nenávist nemůže být nikdy natolik silná jako naše společnost. Ať žije svoboda, ať žije Rakouská republika, ať žije naše společná a svobodná Evropa," dodal.

Centrum Vídně je uzavřeno

Útok se odehrál okolo 20:00 ve čtvrti známé nočním životem, kde se také nachází židovská synagoga. Pozadí útoku ale nadále zůstává nejasné.

Oblast v centru Vídně je uzavřena. Nefunguje tam ani veřejná doprava, autobusy jsou odkloněny, tramvaje nezastavují na zastávkách blízko zóny.  Do střežení objektů se zapojili i vojáci, uvedla agentura DPA. Úřady podle agentury AFP ohlásily posílení kontrol na hranicích a vytvoření uzávěr a kontrolních stanovišť ve Vídni. Město zrušilo i vztyčování vánočního stromku, které bylo naplánováno na úterní dopoledne. 

Původní zprávy místních médií uváděly, že cílem mohla být také synagoga v ulici Seitenstettengasse, poblíž stanice metra Schwedenplatz v samém centru rakouské metropole. Policie ani ministerstvo vnitra nic takového dosud nepotvrdily. Jiné zdroje uvádějí, že střelba mířila náhodně na lidi bavící se v kavárnách a restauracích před koronavirovou uzávěrou.

Německá policie po pondělním teroristickém útoku zvýšila ostrahu hranic s Rakouskem. Stejný krok učinili i slovenští a italští policisté. Dohled nad hranicemi zpřísnili i rakouští policisté. Preventivní opatření přijala i česká policie, která na hraničních přechodech s Rakouskem provádí namátkové kontroly vozidel a cestujících. Policisté rovněž vykonávají zvýšený dohled nad nejvýznamnějšími židovskými objekty v České republice. 

Solidaritu Rakousku vyjádřila řada světových lídrů. Už v pondělí večer tak učinil také český premiér Andrej Babiš. Také sdružení muslimů v Itálii zdůraznilo solidaritu s Vídeňany. "Tento útok se dotýká i nás a našich hodnot jako evropských muslimů," citovala italskou obec muslimů (UCOII) agentura APA.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 5 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy