Rakušané pomohou Maďarsku s ostrahou vnější hranice Schengenu. Denně přijde do Rakouska 150 migrantů

ČTK ČTK
17. 6. 2016 22:30
Představitelé Rakouska a Maďarska se dohodli na spolupráci při ostraze jižních hranic Maďarska, které jsou součástí vnější hranice schengenského prostoru. Rakousko také chce Maďarsku vracet zpět uprchlíky, kteří poprvé vstoupili do Schengenu právě v Maďarsku. Do Rakouska totiž odtud přijde i nyní podle Vídně denně asi 150 migrantů.
Maďarský plot
Maďarský plot | Foto: Reuters

Vídeň - Rakousko bude Maďarsku pomáhat s ostrahou vnější hranice schengenského prostoru. Dohodli se na tom v pátek ministři obrany a vnitra obou sousedních zemí. Kromě vybavení Vídeň poskytne Budapešti také personál z řad vojenské policie, informovala agentura APA.

Na setkání v rakouské obci Sankt Martin an der Raab se ministři vnitra Wolfgang Sobotka a Sándor Pintér a ministři obrany Hans Peter Doskozil a István Simicskó dohodli na posílení vzájemné spolupráce při ochraně jižních hranic Maďarska. Vytvořit chtějí dvě pracovní skupiny, které by měly do měsíce představit konkrétní návrhy spolupráce.

Rakousko usiluje také o to, aby mohlo migranty, kteří poprvé do schengenského prostoru vstoupili na území Maďarska, vracet zpět svému východnímu sousedovi. Umožňovat by to měla dublinská dohoda, řada států včetně Maďarska ji ale kvůli migrační krizi přestala v praxi dodržovat. Vídeň by chtěla zpět poslat tisíce žadatelů o azyl.

"Všichni jsme přesvědčeni, že nesmíme dopustit, aby se přijímala čistě národní opatření," uvedl Doskozil. "Co se týče situace kolem migrace, naše stanoviska se dnes přiblížila," dodal Simicskó.

Přes Maďarsko, jehož jižní a východní hranice tvoří vnější hranici schengenského prostoru, se loni do střední Evropy dostaly statisíce migrantů. Většina z nich pokračovala západním směrem do Rakouska a Německa. Průchodu migrantů svým územím Maďarsko zabránilo až výstavbou kontroverzního plotu na podzim 2015. Takzvaná balkánská migrační stezka se následně odklonila přes Chorvatsko a Slovinsko.

Migranti ale cestu přes Maďarsko nepřestali vyhledávat zcela. Podle Vídně z Maďarska do Rakouska denně přijde asi 150 migrantů.

Migrační krize značně narušila jinak tradičně dobré vztahy Rakouska s Maďarskem. Bývalý rakouský kancléř Werner Faymann dokonce loni přirovnal zacházení s migranty v Maďarsku k nacistickým deportacím Židů za druhé světové války.

Rakousko loni přijalo 90 000 žadatelů o azyl, což představuje více než procento jeho populace. Přes počáteční vstřícnost přistoupilo na počátku tohoto roku k zavedení tvrdých opatření. Letos chce přijmout maximálně 37 500 žádostí o azyl.

Rakousko má za sebou nejdramatičtější volby své moderní historie. Kandidát krajně pravicové FPÖ velmi těsně prohrál s bývalým šéfem zelených. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 4 minutami

Ve škole v Rusku se střílelo, na místě jsou zranění

Dva neznámí ozbrojenci začali střílet v jedné ze škol v Kazani v ruském Tatarstánu. Střelba si podle předběžných informací vyžádala zraněné, uvedla agentura TASS s odvoláním na zdroj z bezpečnostních složek. Agentura Reuters se zmiňuje o výbuchu.

"Podle předběžné informace dva neznámí rozpoutali střelbu. Jsou tam zranění, jejich počet a okolnosti se upřesňují," řekl TASS jeho zdroj. Podle místních úřadů byli na místo vysláni zdravotníci. TASS později s odvoláním na neoficiální informace dodal, že jednoho ze střelců se podařilo zadržet a že mezi zraněnými nejsou děti. Podle Reuters zadrženým střelcem je dospívající mladík.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

před 1 hodinou

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy