První země začne vydávat občanky pro "třetí pohlaví"

ČTK ČTK
22. 1. 2013 16:32
Identifikační průkazy dostanou v Nepálu ti, kteří se necítí být muži ani ženami
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káthmándú - Nepálská vláda začne vydávat identifikační průkazy, na nichž se budou moci k "třetímu pohlaví" přihlásit ti občané, kteří nechtějí být označováni za "muže" či "ženu". Informovala o tom agentura AP.

Zavedení pojmu "třetí pohlaví" a jeho použití na průkazech totožnosti schválil nepálský nejvyšší soud již v roce 2007, ale trvalo pět let, než bylo toto rozhodnutí uvedeno do praxe.

Aktivisté pro lidská práva krok vlády přivítali jako úspěch při prosazování práv homosexuálů, transsexuálů a dalších menšin.

Lidé, kteří se hlásí k "třetímu pohlaví", měli podle nich v Nepálu problémy získat zaměstnání či pas, přihlásit se ke studiu či k vlastnictví majetku, protože neměli náležité oficiální doklady.

V konzervativním, převážně hinduistickém Nepálu se práva menšin s odlišnou sexuální orientací radikálně zlepšila teprve v posledních letech. Ještě před několika roky policisté v ulicích nepálských měst gaye běžně bili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy