První soukromá raketa poletí k ISS se zpožděním

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
24. 4. 2012 10:38
Start, plánovaný na 30. dubna, bude odložen asi o týden
Nákladní loď Dragon.
Nákladní loď Dragon. | Foto: SpaceX

Mys Canaveral - Historicky první let soukromé vesmírné lodi k Mezinárodní vesmírné stanici se odkládá.

Americká společnost Exploration Technologies (SpaceX) informovala, že potřebuje čas na blíže nespecifikované dodatečné testy.

Náhradní termín startu z kosmodromu NASA na mysu Canaveral zatím nebyl stanoven, agentura AP ale napsala, že by zdržení mělo být zhruba týdenní.

Nákladní loď Dragon do vesmíru vynese raketa Falcon, kterou už SpaceX v minulosti úspěšně vyzkoušela. Mise potrvá 21 dní. Tři dny zabere cesta k ISS, poté čeká vesmírnou loď několik manévrů, při nichž chtějí technici vyzkoušet její schopnosti při přiblížení ke stanici.

Potom posádka orbitálního komplexu kosmickou loď zachytí pomocí robotické paže a připojí ji k ISS. Jedná se sice o zkušební let, přesto by ale měl Dragon šestici astronautů přivézt oblečení, jídlo a další vybavení.

Náklad však není nezbytně nutný pro chod stanice. Na závěr mise astronauti naplní kosmickou loď asi 700 kilogramy nákladu, který Dragon dopraví zpět na Zemi.

Bude-li zkušební let úspěšný, začne soukromá kosmická loď v rámci kontraktu pro NASA plnit funkci zásobovací lodě.

V současnosti zásoby na stanici dopravují ruské vesmírné lodě Progress nebo evropská plavidla typu ATV. Dragon však na rozdíl od nich může dopravovat náklad i zpět z ISS na Zemi, což je zásadní především pro vědce, kteří provádějí na oběžné dráze experimenty.

SpaceX je jednou z několika společností, které se ucházejí rovněž o zajišťování pilotovaných letů k orbitálnímu komplexu. Doufá, že bude schopna poskytnout potřebnou technologii do tří let. Zatím musí Spojené státy spoléhat na ruské rakety Sojuz.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy