První kritika Sarkozyho. Za výlet luxusní jachtou

čtk, Red Zah
9. 5. 2007 10:02
Novému prezidentovi platil cestu podnikatel
Nicolase Sarkozyho levice ostře napadla ještě před nástupem do úřadu. Jacquese Chiraka oficiálně vystřídá 16.května
Nicolase Sarkozyho levice ostře napadla ještě před nástupem do úřadu. Jacquese Chiraka oficiálně vystřídá 16.května | Foto: Reuters

Paříž - Nicolas Sarkozy se ještě oficiálně neujal funkce prezidenta a už čelí tvrdé kritice. Zejména ze strany levice.

Za způsob, jak tráví čas po svém volebním vítězství.

Konzervativec Sarkozy, který v neděli jasně porazil socialistku Ségolene Royalovou, oslavil výhru v luxusní restauraci Fouquet´s na Champs Elysées.

Noc na pondělí strávil s rodinou v přilehlém hotelu, který je součástí téhož podniku, patřícího přátelům jeho rodičů. A v pondělí ráno zmizel.

Ukázalo se, že je na Maltě. Odletěl tam letadlem miliardáře Vincenta Bollorého a ubytoval se na jeho luxusní jachtě. Do Paříže se vrací dnes večer.

Sousto pro bulvár

Bulvární francouzský tisk se dnes vyžívá v podrobnostech, jako je cena za noc v hotelu (až 2000 eur - 56 tisíc korun), týdenní nájemné za šedesátimetrovou jachtu Paloma (odhadem 170 tisíc eur - 4,76 milionu korun) nebo její přepychové vybavení.

Sarkozyho stoupenci oslavovali v ulicích Paříže.
Sarkozyho stoupenci oslavovali v ulicích Paříže. | Foto: Reuters

"Problém je styl této dovolené a to, že se neví, zda to neplatí stát," prohlásil první tajemník Socialistické strany François Hollande.

Socialistický poslanec parlamentu Jean-Marie Le Guen se zase ptá, zda je normální, aby si příští prezident nechával platit dovolenou bohatými podnikateli, kteří možná očekávají vděk.

Žádný prezident chudáků

Podle senátora téže strany Jean-Luka Mélenchona "to bylo jasné předem - Sarkozy nikdy neřekl, že bude prezidentem chudáků. Je to prezident burzy."

Deník Libération se především diví, že Sarkozy si neuvědomil symboliku svého počínání, a píše, že nově zvolený prezident "bezděčně ilustruje, co znamená pravice bez komplexů". La Dépeche du Midi napsala, že jde o způsoby "zbohatlíka, který vyhrál první cenu v loterii".

Přátelé jsou znepokojeni

Konzervativní list Le Figaro, který Sarkozyho podporoval, píše, že mnozí přátelé jsou Sarkozyho eskapádou znepokojeni. "Tři týdny před parlamentními volbami to možná nebyl nejlepší nápad," cituje jednoho z nich.

Parlamentní volby budou 10. a 17. června. Sarkozyho strana Svaz pro lidové hnutí v nich musí vyhrát, aby se nový prezident mohl o parlament opřít. V opačném případě bude mít problém své reformy prosadit.

 

Právě se děje

teď

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy