Průzkum: Až třetina Evropanů se považuje za abstinenty

Martin Novák Martin Novák
10. 12. 2008 10:05
Obliba vína v tradičních vinařských zemích je na ústupu, mladí holdují pivu
Pivo.
Pivo. | Foto: Reuters

Brusel - Až třetina Evropanů abstinuje, většina Španělů dává přednost pivu před vínem a příslušníci současné generace mezi dvaceti až třiceti lety popíjejí alkohol méně často než ve stejném věku generace jejich rodičů i prarodičů.

To je několik překvapivých závěrů z rozsáhlého průzkumu, který pořídila agentura GfK, zabývající se výzkumem trhu. Analýzu zpracovala na zakázku pro deník Wall Street Journal Europe.

Průzkum byl prováděn v USA, Rusku, Švýcarku, Turecku a třinácti zemích Evropské unie. Mezi nimi byla i Česká republika.

Agentura zjistila, že za abstinenty se považuje až polovina Italů a Portugalců. V České republice se takto vyjádřila pětina oslovených.

Není jasné, zda do údaje třetiny abstinujících Evropanů zahrnuli výzkumníci i Turecko.

V této muslimské zemi vůbec nepije alkohol 83 procent dotázaných. U tureckých žen je to dokonce 92 procent. Naopak nejméně lidí odmítajících alkohol za jakýchkoliv okolností je ve Švédsku a Nizozemsku.

Ruské obchody v Praze prodávají i originální ruskou vodku
Ruské obchody v Praze prodávají i originální ruskou vodku | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Na dotaz, zda pijí alkohol vícekrát než jen jednou denně, odpovídali kladně nejčastěji Nizozemci - sedmnáct procent z nich.

Ačkoliv Itálie a Francie zůstávají zeměmi milovníků vína, průzkum zjistil, že mezi mladými lidmi je stále více populární pivo. A to všude v Evropě, včetně těchto dvou států.

Ve Španělsku, považovaném tradičně spíše za zemi vína, se už dnes více lidí hlásí k pivu.

Ze všech sledovaných zemí mají pivo podle průzkumu nejraději Češi. Za svůj oblíbený nápoj ho označilo 51 procent dotázaných.

To ostatně dlouhodobě potvrzují i údaje o spotřebě, podle nichž se v České republice vypije vůbec nejvíce piva v přepočtu na jednoho obyvatele na celém světě.

Naopak v oblibě tvrdých lihovin vedou bezkonkurenčně Rusové. Svou náklonnost k nim vyjádřilo třicet procent dotázaných. Druzí jsou v preferencích nápojů s vysokým obsahem alkoholu Řekové a třetí Britové.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy