Mladí lékaři v Anglii stávkují. Kvůli novým smlouvám jich nepřišlo do práce 10 tisíc

ČTK ČTK
12. 1. 2016 20:44
Přibližně deset tisíc mladých lékařů v úterý svou stávkou narušilo provoz nemocnic v Anglii, kde musely být odloženy tisíce zákroků. Ministr zdravotnictví označil protest proti finančním a pracovním podmínkám nových smluv za zbytečný a vyzval zástupce lékařů k novému jednání. Čtyřiadvacetihodinový protest potrvá do středeční deváté hodiny ranní. Jde o první takovou stávku lékařů od roku 1975.
Stávka mladých doktorů ve Velké Británii
Stávka mladých doktorů ve Velké Británii | Foto: Reuters

Londýn - Zhruba deset tisíc anglických mladých lékařů v úterý stávkovalo. Do ordinací a nemocnic nedorazili na protest proti finančním a pracovním podmínkám nových smluv.

Podle údajů veřejného zdravotního systému NHS se dnes odmítlo zapojit do práce 10 tisíc z celkového počtu 26 tisíc mladých lékařů, kteří měli tento den sloužit ve zdravotnických zařízeních.

Nemocnice musely odložit 3300 plánovaných ošetření a chirurgických zákroků, což je přibližně desetina celkového počtu. Zároveň zrušily mnoha dalším pacientům schůzky, vyšetření a testy a vyzvaly obyvatele, aby se snažili řešit případné menší zdravotní problémy s lékárnami. Stávka ale přímo nezasáhla naléhavou péči a pohotovost.

Ministr zdravotnictví Jeremy Hunt označil stávku za "naprosto zbytečnou" a vyzval zástupce stávkujících, aby se vrátili k jednacímu stolu, kde předtím vláda s odbory neúspěšně řešila podmínky nových smluv. "Máme některé rozdílné názory s (lékařskými odbory) BMA v otázce platů. Ale chceme všem pacientům používajícím NHS slíbit stejnou kvalitu zdravotní péče každý den v týdnu," uklidňoval veřejnost Hunt.

Cameron nesouhlasí

Sporné finanční a pracovní podmínky se týkají 55 tisíc doktorů před atestací, kteří tvoří třetinu lékařů ve veřejném zdravotnictví. Odmítají nové finanční a pracovní podmínky a vyhrožují dalšími stávkami na konec ledna a začátek února, pokud jim vláda nevyhoví.

"Hluboce litujeme míry způsobených problémů, ale toto je boj o dlouhodobé bezpečí pacientů a o pracovní podmínky mladých lékařů," uvedl předseda výboru mladých lékařů v BMA Johann Malawana.

Konzervativní premiér David Cameron v pondělí prohlásil, že stávka vážně ohrozí zdraví pacientů, a vyzval lékařské odbory, aby protest odvolaly. Také Sdružení pacientů stávku odsoudilo a varovalo, že bude mít vážný dopad na pacienty a na jejich bezpečnost. Pacienti se podle sdružení stávají nevinnou obětí sporu mezi lékaři a vládou.

Lékaře chápe polovina lidí

Představitelka NHS v Anglii Anne Rainsberryová ujistila, že úřady přijaly opatření, aby zajistily veškerou nezbytnou péči a aby se případné mimořádné situace rychle vyřešily. Existuje podle ní i dohoda s BMA, že například při hromadné havárii se místní lékaři rychle vrátí do práce.

Požadavky a stávky mladých lékařů podle průzkumu podporují dvě třetiny obyvatel, pokud je přitom plně zajištěna pohotovostní zdravotní služba. Bez zajištění pohotovosti podpora klesá na 44 procent. Jasně se proti stávce za všech okolností vyjádřilo jen 16 procent respondentů.

Mladí lékaři chtěli stávkovat už před Vánocemi, ale dali prostor dalším jednáním o sporu, který se týká platů a dalších pracovních podmínek. Toto pondělí ovšem odborový svaz BMA konstatoval, že vyjednávání ztroskotalo.

Lékaři v Británii stávkují kvůli příjmům jen zřídka. Naposledy se podobný protest mladých lékařů konal v roce 1975, kdy protestující usilovali o proplácení přesčasů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy