Protiimigrační AfD smí jít do voleb jen s 30 kandidáty, potvrdil soud v Sasku

ČTK ČTK
16. 8. 2019 17:06
Protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) smí do zářijových zemských voleb v Sasku na své kandidátní listině uvést pouze 30 jmen, ačkoli původně nominovala 61 kandidátů. S konečnou platností o tom v pátek rozhodl saský ústavní soud, který tak dal částečně za pravdu volební komisi, jež některé kandidáty AfD na základě formálních nedostatků z voleb vyloučila. Původně ale nicméně volební komise chtěla k volbám připustit jen 18 kandidátů, což mohlo stranu při hlasování významně poškodit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Volební komise své červnové rozhodnutí zdůvodnila tím, že AfD kandidáty na prvních 18 pozicích vybírala na jiném stranickém sjezdu než kandidáty na místech 19 až 61. Ne všechny kandidáty navíc strana vybírala stejným způsobem, což je podle komise taktéž nepřípustné. Strana pak kvůli rozhodnutí komise podala stížnost k ústavnímu soudu.

Spolkový ústavní soud v červenci stížnost odmítl jako nepřípustnou, ten zemský ale vzápětí ve zrychleném řízení rozhodl o tom, že na kandidátní listině smí být 30 jmen. Nyní svůj verdikt potvrdil.

Soud došel k závěru, že AfD o prvních 30 kandidátech na listině rozhodovala v jednotlivých volbách a teprve potom z časových důvodů volila zbytek kandidátů najednou, proto do voleb pustil právě skupinu 30 lidí.

Původní rozhodnutí volební komise mohlo AfD při volbách vážně poškodit, protože v preferencích saských voličů nyní strana bojuje o první místo s vládní Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Obě strany mají podporu kolem 26 procent voličů. AfD tak může pomýšlet na zhruba 30 křesel ve 120členném zákonodárném sboru. S pouhými 18 kandidáty by je ale nemohla obsadit.

Agentura DPA upozornila, že ačkoli proces u zemského ústavního soudu už zvrátit nelze, může mít rozhodnutí volební komise dohru po hlasování. Pokud přijde žádost o přezkoumání regulérnosti voleb, bude se jí zabývat příslušný výbor nově zvoleného zemského parlamentu a ten může dojít k závěru, že volební komise svým rozhodnutím ovlivnila rozdělení křesel. V krajním případě pak mohou být volby prohlášeny za neplatné.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V Číně koronaviru podlehl osmnáctý člověk, tentokrát na severovýchodě

Nový koronavirus v Číně zabil dalšího člověka, tentokrát poprvé mimo centrální provincii Chu-pej. Úmrtí jednoho pacienta nakaženého virem dnes oznámil zdravotnický úřad provincie Che-pej na severovýchodě Číny. Podle agentury Reuters tak počet obětí viru stoupl na osmnáct.

Zdravotní komise provincie v dnešním prohlášení uvedla, že 80letý pacient zemřel už ve středu, ale do dneška nebylo potvrzeno, že byl infikován novým virem.

Předchozích 17 obětí bylo hlášeno z centrální čínské provincie Chu-pej, z jejíhož hlavního města Wu-chan se vir začal šířit do ostatních oblastí Číny. Počet potvrzených nakažených už překročil 630. Nákaza se kromě Číny objevila u jednotlivců také v Jižní Koreji, Japonsku, Thajsku, na Tchaj-wanu a mimo Asii ve státě Washington na severozápadě USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy