Protesty v Iráku mají už stovku mrtvých a přes čtyři tisíce raněných

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 10. 2019 12:53
Stovku mrtvých a asi 4000 raněných si od úterka vyžádaly protivládní demonstrace v Iráku, uvedla agentura AFP. Předchozí bilance, rovněž zveřejněná iráckou vládní komisí pro lidská práva, čítala 73 obětí. Většina pochází z řad demonstrantů. Ti od úterka protestují proti korupci a přetrvávajícím ekonomickým a sociálním problémům. Mezi mrtvými je ale také nejméně šest policistů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Podle zdravotníků byla většina demonstrantů zastřelena. Demonstrace se odehrávají v Bagdádu a v několika regionech na jihu země, obývaných převážně šíity.

V Bagdádu byl v sobotu podle AFP zrušen zákaz nočního vycházení, ale v metropoli nadále panuje silné napětí po čtyřech dnech demonstrací poznamenaných násilím. Ještě dnes se má sejít parlament, aby projednal návrhy na zvýšení zaměstnanosti mladých lidí.

Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí v pátek uznal požadavky demonstrantů za oprávněné. Demonstrace ale přes jeho slova neustaly, naopak zesílily. Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr vyzval k demisi kabinetu a k uspořádání předčasných voleb za mezinárodního dohledu. Ke kritikům se v pátek připojil i irácký nejvyšší šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání.

Současné protesty jsou nejsilnější od začátku vlády Mahdího, který do premiérské funkce nastoupil před necelým rokem. Infrastruktura v zemi je po desetiletích ozbrojených konfliktů v troskách. V současnosti zažívá Irák vzácné období míru, podle mnoha občanů jej však vláda dostatečně nevyužívá k obnově země.

Události v Iráku vzbuzují pozornost v zahraničí. OSN vyzvala k rychlému vyšetření policejních zásahů. Tři státy v oblasti Perského zálivu - Kuvajt, Bahrajn a Katar - nedoporučují svým občanům cestovat do Iráku; ti, kdo tam nyní jsou, mají neprodleně odjet. České ministerstvo zahraničí dlouhodobě varuje před cestou do Iráku s ohledem na nestabilní bezpečnostní situaci, riziko únosu, zranění či usmrcení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy