Prokurátor nabízí Castrovi, únosci žen, dohodu o trestu

Simona Holecová
25. 7. 2013 23:29
Usiluje o to, aby ženy, které Castro mučil po dobu deseti let, nemusely svědčit
Únosce z Clevelandu Ariel Castro tak, jak stanul poprvé před soudem. Kauce byla stanovena na osm milionů dolarů.
Únosce z Clevelandu Ariel Castro tak, jak stanul poprvé před soudem. Kauce byla stanovena na osm milionů dolarů. | Foto: Reuters

Cleveland - Ariel Castro, jenž ve svém domě na předměstí amerického Clevelandu věznil, znásilňoval a týral tři dívky, se možná vyhne soudu.

Jak uvedla agentura Reuters s odvoláním na lokální zpravodajské stanice v USA, státní zástupce v Ohiu nabídl Castrovi dohodu o vině a trestu.

Usiluje o to, aby ženy, které Castro mučil po dobu deseti let, nemusely o svém traumatu znovu mluvit, byť před soudem.

Policie ženy našla v Castrově domě 6. května. Spolu s nimi z domu hrůzy osvobodila i šestiletou dívku, kterou únosce zplodil z jednou ze svých obětí.

Podle stanice WKYC-TV dohoda nepočítá s trestem smrti.

Ten by bylo možno za delikty, kterých se Castro dopustil, požadovat.

Dohoda zatím uzavřená nebyla, právníci na obou stranách nicméně její existenci potvrdili, byť nesdělili další podrobnosti. Ti, kteří zastupují Castra, pak uvedli, že jsou ochotni se dohodnout a jejich klient je ochoten přiznat vinu v některých bodech obžaloby.

Prokuratura Castrovi přičítá stovky trestných činů. Znásilnění se měl dopustit nejméně 139krát, sexuálního násilí jiného charakteru sedmkrát a únosu (násilného držení v zajetí) 177krát.

Vedle výše zmíněného hodlá prokuratura 52letému Portorikánci prokázat dvojnásobnou vraždu - násilný potrat jedné z vězněných dívek - a týrání zmiňované dcery.

Žaloba čítá 142 stran, a to se zabývá jen obdobím od zmizení poslední unesené v srpnu roku 2002 do února 2007.

Pokud bude dohoda o vině a trestu uzavřena, soudce ji na stůl dostane v pátek, píše Reuters.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy