Proces s obžalovanými z přípravy puče v Černé Hoře se odkládá, uvedl soud v Podgorici

ČTK ČTK
19. 7. 2017 17:00
Podgorický vrchní soud ve středu odsunul proces se 14 obviněnými osobami z přípravy loňského pokusu o puč v Černé Hoře. Podle obžaloby plánovali obvinění puč s cílem svrhnout prozápadní vládu a zabránit tak vstupu Černé Hory do NATO. Dva obžalovaní Rusové údajně ovlivňovali spiknutí ze sousedního Srbska. Kreml ale jakoukoliv účast na puči odmítá.
Zatýkání v Černé Hoře
Zatýkání v Černé Hoře | Foto: Reuters

Podgorica - Vrchní soud v Podgorici ve středu odložil proces se 14 osobami, které jsou obžalovány z loňského pokusu o puč v Černé Hoře.

Obhájci obžalovaných totiž hned na začátku požádali o vyloučení zvláštního prokurátora Milivojeho Katniče a jednoho z dalších žalobců, uvedla agentura AP.

Mezi obviněnými jsou dva čelní představitelé opozice a v nepřítomnosti jsou souzeni i dva Rusové.

Soudkyně Suzana Mugošaová hned na začátku proces odložila do doby, než o žádosti obhajoby rozhodne vrchní státní zástupce Ivica Stanković.

Obžaloba tvrdí, že obvinění loni v říjnu, den před parlamentními volbami, plánovali puč s cílem svrhnout prozápadní vládu, zabít jejího tehdejšího premiéra Mila Djukanoviče a dosadit k moci proruské vedení. Takovým způsobem chtěli zabránit připojení Černé Hory k NATO.

Mezi obžalovanými jsou dva Rusové, devět Srbů a tři Černohorci.

"Tento proces je politicky motivovaný," řekl ve středu jeden z obviněných představitelů opozice Andrija Mandić.

Rusové Eduard Šišmakov a Vladimir Popov údajně koordinovali spiknutí ze sousedního Srbska. Moskva jakoukoliv účast na plánovaném převratu popřela.

Úřad zvláštního prokurátora na svých stránkách v pondělí zveřejnil přepis konverzace jednoho z obžalovaných a jeho právníka. Podle obhajoby je zaujatý. "Je jasné, že po tomto by prokurátor neměl na případu pracovat," řekl ve středu Mandičův obhájce.

Tiskový mluvčí úřadu státního zástupce odmítl proces komentovat.

 

Právě se děje

Další zprávy