Přiznání po 40 letech: Rakouský opat zneužil chlapce

Monika Horáková
9. 3. 2010 16:00
K činu se přiznal opat salcburského kláštera
Foto: Michal Žák

Salcburk - Bruno Becker, opat salcburského kláštera sv. Petra, se v pondělí přiznal, že před 40 lety zneužil jedenáctiletého chlapce. Bezprostředně po přiznání oznámil podle deníku Die Presse svou rezignaci.

Z dostupných informací vyplývá, že Becker dítě zneužil, když mu samotnému bylo 24 let a ještě nebyl vysvěcen na kněze. Nic podobného se pak už prý nikdy neopakovalo.

Poté, co se Bruno Becker stal na podzim 2009 opatem, přihlásil se zneužívaný muž v diecézní ombudsmanské kanceláři. Koncem listopadu pak došlo k rozhovoru mezi Beckerem, dnes již 53letým zneužívaným a vídeňským diecézním ombudsmanem.

Opat Becker muži zaslal také dopis, v němž mu nabídnul částku 5 000 eur.

Podle veřejnoprávní televize ORF byla připojena výzva, aby zneužívaný nepodnikal v této věci žádné další kroky. Církev však podle rakouských médií zdůrazňuje, že se nejednalo o odměnu za mlčení, ale o "bolestné".

V rozhovoru pro rozhlasovou stanici ORF-Ö1 muž navíc oznámil, že ho v klášteře sv. Petra sexuálně nezneužil pouze Bruno Becker, ale také další dva členové benediktinského řádu. Ti své praktiky provozovali šest let.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy