Příbuznými Obamy jsou Bush, Pitt, Churchill a Truman

gaz
26. 3. 2008 13:00
Hillary má Madonnu, Angelinu a Alanis
Clintonová (vlevo) a Obama, poznáváte je?
Clintonová (vlevo) a Obama, poznáváte je? | Foto: Reuters

Washington - Demokratický kandidát na amerického prezidenta Barack Obama byl překvapen, když se minulý rok dozvěděl, že je vzdáleným bratrancem republikánského viceprezidenta Dicka Cheneyho.

Jeho příbuzenské vztahy s významnými americkými politiky však sahají mnohem dál. Ukázalo se totiž, že je také vzdáleným bratrancem Cheneyho šéfa George Bushe a dalších pěti amerických exprezidentů.

A zajímavé příbuzné mají i další dva prezidentští kandidáti.

Truman, Churchill, Pitt

Dospěli k tomu vědci z Novoanglické genetické společnosti, která je nejvýznamnější neziskovou organizací svého druhu ve Spojených státech. Zkoumání rodinných stromů se věnuje už od roku 1845.

Ačkoliv jsou příbuzní, geneticky spolu prý už nemají takřka nic společného. Winston Churchill.
Ačkoliv jsou příbuzní, geneticky spolu prý už nemají takřka nic společného. Winston Churchill. | Foto: Aktuálně.cz

Společným příbuzným Obamy a Bushe byl Samuel Hinkley z Massachusetts, který zemřel roku 1662.

Další prezidenti, se kterými je Obama pokrevně spojen, jsou George Bush starší (v úřadu 1989 až 1993), Gerald Ford (1974 až 1977), Lyndon Johnson (1963 až 1969), Harry Truman (1945 až 1953) a jeden z autorů americké ústavy, James Madison (1909 až 1817).

Vedle toho je Obama i příbuzným bývalého britského premiéra Winstona Churchilla a velitele armády Konfederace z americké občanské války Roberta Leeho.

Příbuzné má také mezi současnými celebritami. Jeho vzdáleným bratrancem je totiž herec Brad Pitt. Pikantní na tom je, že Obamova demokratická protikandidátka Hillary Clintonová je spřízněna s Pittovou manželkou Angelinou Joliovou.

Madonna, Alanis, Céline

Clintonová sice nemá tak zajímavé příbuzné mezi světovými politiky, ale ve světě celebrit nad Obamou jasně vede. Po matce má Hillary kořeny ve frankofonní části Kanady a jejími příbuznými jsou kanadské zpěvačky Céline Dionová a Alanis Morissettová.

Kromě toho je Clintonová spřízněna i s Madonnou a manželkou prince Charlese Camillou Parkerovou-Bowlesovou.

Nejméně zajímavé příbuzné má republikánský kandidát John McCain, který se rád chlubil údajným krevním poutem se skotským králem Robertem I. Skotským (žil 1274 až 1329). To však nyní genealogové vyvrátili.

Ani McCain však nepřišel zkrátka. Je totiž vzdáleným bratrancem současné první dámy Laury Bushové.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy