Peru postihly nejhorší povodně za dvacet let. Zemřelo už 90 lidí

ČTK ČTK
27. 3. 2017 17:04
Už dva měsíce trápí obyvatele jihoamerického Peru záplavy a sesuvy půdy. Nejméně 90 lidí zemřelo, dalších 20 se pohřešuje a čtyři stovky lidí utrpěly zranění. Na 120 tisíc Peruánců přišlo o své domovy. A přívalové deště neustávají.
Záplavy a následné sesuvy půdy zničily most přes řeku Virú na severu Peru.
Záplavy a následné sesuvy půdy zničily most přes řeku Virú na severu Peru. | Foto: Reuters

Lima - Záplavy a sesuvy půdy, které v posledních týdnech zasáhly Peru, si od konce ledna vyžádaly už nejméně 90 obětí. Dalších 20 lidí se pohřešuje a na 400 lidí bylo zraněno.

Podle španělského listu El País už tyto povodně připravily o střechu nad hlavou na 120 tisíc Peruánců a lijáky neustávají.

Lidé se snaží dostat přes bahno v místě, kudy vedla hlavní silnice.
Lidé se snaží dostat přes bahno v místě, kudy vedla hlavní silnice. | Foto: Reuters

Nejhorší povodně v Peru za posledních 20 let postihly podle národního centra pro krizové situace na 742 tisíc lidí, zejména na severním pobřeží. Škody se zatím odhadují na tři miliardy dolarů (asi 75 miliard korun).

Předpověď meteorologů přitom neukazuje, že by lijáky měly v dohledné době skončit.

Zaplavené ulice ve městě Huarmey na západě Peru.
Zaplavené ulice ve městě Huarmey na západě Peru. | Foto: Reuters

Poškozeno bylo při povodních na 164 tisíc domů, včetně asi čtyřicítky škol. Nejhorší je situace na severu v pobřežních regionech Piura, Tumbes a Lambayeque, značné škody jsou i v metropoli Limě.

V posledních týdnech napadlo zejména na severu země v průměru 14 centimetrů srážek za hodinu, což je na danou oblast silný nadprůměr.

Dělníci odklízejí trosky poté, co se řeka Rimac na západě země vylila ze svých břehů.
Dělníci odklízejí trosky poté, co se řeka Rimac na západě země vylila ze svých břehů. | Foto: Reuters

Příčinou nebývalých dešťů v Peru je klimatický jev zvaný El Niňo, který otepluje Tichý oceán, a přináší tak větší množství srážek. V oblasti severního pobřeží Peru má působit nejméně do dubna.

Nejhorší záplavy v Peru za téměř 20 let si vyžádaly od počátku roku více než 70 obětí. Přírodní pohroma zasahuje více než polovinu jihoamerické země. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 33 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy