Peru postihly nejhorší povodně za dvacet let. Zemřelo už 90 lidí

ČTK ČTK
27. 3. 2017 17:04
Už dva měsíce trápí obyvatele jihoamerického Peru záplavy a sesuvy půdy. Nejméně 90 lidí zemřelo, dalších 20 se pohřešuje a čtyři stovky lidí utrpěly zranění. Na 120 tisíc Peruánců přišlo o své domovy. A přívalové deště neustávají.
Záplavy a následné sesuvy půdy zničily most přes řeku Virú na severu Peru.
Záplavy a následné sesuvy půdy zničily most přes řeku Virú na severu Peru. | Foto: Reuters

Lima - Záplavy a sesuvy půdy, které v posledních týdnech zasáhly Peru, si od konce ledna vyžádaly už nejméně 90 obětí. Dalších 20 lidí se pohřešuje a na 400 lidí bylo zraněno.

Podle španělského listu El País už tyto povodně připravily o střechu nad hlavou na 120 tisíc Peruánců a lijáky neustávají.

Lidé se snaží dostat přes bahno v místě, kudy vedla hlavní silnice.
Lidé se snaží dostat přes bahno v místě, kudy vedla hlavní silnice. | Foto: Reuters

Nejhorší povodně v Peru za posledních 20 let postihly podle národního centra pro krizové situace na 742 tisíc lidí, zejména na severním pobřeží. Škody se zatím odhadují na tři miliardy dolarů (asi 75 miliard korun).

Předpověď meteorologů přitom neukazuje, že by lijáky měly v dohledné době skončit.

Zaplavené ulice ve městě Huarmey na západě Peru.
Zaplavené ulice ve městě Huarmey na západě Peru. | Foto: Reuters

Poškozeno bylo při povodních na 164 tisíc domů, včetně asi čtyřicítky škol. Nejhorší je situace na severu v pobřežních regionech Piura, Tumbes a Lambayeque, značné škody jsou i v metropoli Limě.

V posledních týdnech napadlo zejména na severu země v průměru 14 centimetrů srážek za hodinu, což je na danou oblast silný nadprůměr.

Dělníci odklízejí trosky poté, co se řeka Rimac na západě země vylila ze svých břehů.
Dělníci odklízejí trosky poté, co se řeka Rimac na západě země vylila ze svých břehů. | Foto: Reuters

Příčinou nebývalých dešťů v Peru je klimatický jev zvaný El Niňo, který otepluje Tichý oceán, a přináší tak větší množství srážek. V oblasti severního pobřeží Peru má působit nejméně do dubna.

Nejhorší záplavy v Peru za téměř 20 let si vyžádaly od počátku roku více než 70 obětí. Přírodní pohroma zasahuje více než polovinu jihoamerické země. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 10 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy