Při protivládních protestech na Kubě zemřel demonstrant, nejméně sto lidí je ve vazbě

ČTK ČTK
14. 7. 2021 6:12
Při protivládních protestech na Kubě zemřel v pondělí jeden demonstrant. Podle agentury AFP to dnes oznámilo kubánské ministerstvo vnitra. Protesty, které vypukly v neděli v řadě kubánských měst proti autoritářské vládě, jsou podle zahraničních agentur největší za téměř 30 let.
Protesty na Kubě.
Protesty na Kubě. | Foto: Reuters

Kubánce, ale i Haiťany, kteří se pokusí dostat ilegálně ze svých domovin přes moře do USA, Spojené státy nepřijmou, varoval dnes americký ministr pro vnitřní bezpečnost Alejandro Mayorkas.

Kubánské ministerstvo vnitra uvedlo, že "lituje úmrtí osoby", k němuž došlo na okraji hlavního kubánského města Havana. Vláda upřesnila, že mrtvým je muž ve věku 36 let a že zemřel během toho, co se účastnil "nepokojů".

Při protestech Na Kubě policie zatkla podle deníku El País nejméně 100 lidí. Mezinárodní organizace Human Rights Watch se domnívá, že kvůli demonstracím skončilo v kubánských vězeních více než 150 lidí. K propuštění všech zatčených Havanu vyzvaly Spojené státy a Evropská unie. Několik lidí včetně španělského reportéra agentury AP utrpělo zranění. Kubánci vyšli v neděli do ulic hlavně kvůli špatné hospodářské situaci, jež panuje na ostrově. Kuba navíc v posledních týdnech zaznamenává silný růst nových případů koronaviru.

Americký ministr vnitřní bezpečnosti dnes obyvatele Kuby a Haiti vyzval, aby se nevydávali na nebezpečnou cestu přes moře do USA. Na tiskové konferenci upřesnil, že poté, co byl minulý týden zavražděn haitský prezident Jovenel Moïse a na Kubě propukly demonstrace, americká pobřežní stráž nasadila letectvo k monitorování situace v regionu. "Nepozorujeme nárůst počtu lidí, kteří se vydávají přes moře, ale někteří (migranti) jako i jindy na sebe toto riziko berou," uvedl Mayorkas. "Tito lidé nesmí na americké území vstoupit a jsou posílání zpět na Kubu a Haiti," podtrhl ministr.

Mayorkas rovněž zdůraznil, že vody mezi Floridou a karibskými ostrovy jsou nebezpečné. Připomněl, že při pokusu o jejich překonání zemřelo v posledních týdnech 20 osob.

Třiapadesátiletý Moïse, který byl prezidentem od února 2017 a za svého vládnutí čelil řadě protivládních protestů kvůli zhoršující se ekonomické situaci i obviněním z autoritářského způsobu vládnutí, byl zavražděn ve své rezidenci na okraji haitské metropole 7. července. Jeho manželka byla vážně zraněna a převezena do nemocnice v Miami na Floridě, v ohrožení života už ale není. Policie z vraždy podezírá asi dvacítku Kolumbijců, z nichž některé zadržela.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy