Při nehodě autobusu se studenty z Erasmu zemřelo ve Španělsku 13 lidí, zraněn i jeden Čech

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 3. 2016 18:25
Plně obsazený autobus vezl padesátku studentů z různých zemí, kteří se vraceli z lidových slavností ve Valencii. Řidič podle katalánské televizní stanice TV3 z neznámého důvodu ztratil kontrolu nad řízením, vjel na dálnici do protisměru a tam se srazil s protijedoucím vozem. Při nehodě zemřelo nejméně 13 lidí, dalších 43 cestujících včetně jednoho Čecha utrpělo zranění.
Foto: ČTK

Tarragona - Při nehodě autobusu se zahraničními studenty poblíž Tarragony na severovýchodě Španělska zemřelo nejméně 13 lidí, dalších 43 cestujících včetně jednoho Čecha utrpělo zranění. Informovala o tom španělská média.

Podle dostupných údajů osmou nejtragičtější nehodou autobusu v historii Španělska a osmou nejtragičtější nehodou autobusu v Evropě v uplynulých pěti letech.

Katalánský regionální ministr vnitra Jordi Jané řekl, že autobus vezl 60 univerzitních studentů z výměnného programu Erasmus. Jedním z pasažérů byl i český student medicíny, který byl při nehodě lehce zraněn a po ošetření ho už propustili z nemocnice, řekla ČTK česká konzulka v Madridu Adéla Sýkorová.

Podle ministra plně obsazený autobus vezl celkem 61 lidí (60 cestujících a řidiče), kteří se vraceli z lidových slavností ve Valencii. Řidič podle katalánské televizní stanice TV3 z neznámého důvodu ztratil kontrolu nad řízením, vjel na dálnici do protisměru, tam se srazil s protijedoucím osobním autem a převrátil se. Na místo se sjely hasičské i sanitní vozy, zranění zamířili do blízkých nemocnic.

Původní informace hovořily o 14 mrtvých, později ale ministr Jané na tiskové konferenci bilanci obětí upravil. Podle ní bylo při havárii dalších 30 lidí zraněno těžce a 13 lehce. Mezi lehce zraněnými byl i český student, který v rámci výměnného pobytu studuje na univerzitě v Barceloně. Podle konzulky Sýkorové, která s ním telefonicky hovořila, je po ošetření drobného poranění v pořádku. Další Češi údajně v autobuse nebyli.

Řidiče autobusu již vyslýchala policie. V krvi u něho nebyla zjištěna přítomnost alkoholu či jiných drog.

V autobuse cestovali mladí lidé 13 národností. Podle listu El Mundo pocházeli mimo jiné ze Švýcarska, Norska, Británie, Turecka a Ukrajiny.

Nehoda se stala brzy ráno na dálnici AP7, což je hlavní pobřežní středomořský silniční tah spojující Španělsko s Francií. Autobus podle agentury AP patřil španělské společnosti z městečka Mollet del Valles poblíž Barcelony.

Vezl studenty z výletu do Valencie, kde se konaly populární slavnosti Las Fallas, jež jsou i na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Mladí lidé odjeli do Valencie už v sobotu a zůstali ve městě přes noc, celkem z Barcelony cestovali studenti v pěti autobusech, havarovaný autobus jel v koloně na zpáteční cestě jako první.

V Evropě drží toto smutné prvenství nehoda autobusu, který se v březnu 2001 zřítil společně s třemi automobily do řeky Douro v severním Portugalsku z 50metrové výšky, když jeden mostní pilíř nevydržel nápor vody a strhl s sebou i část mostu. Tehdy zahynulo 69 osob.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy