Při nehodě autobusu se studenty z Erasmu zemřelo ve Španělsku 13 lidí, zraněn i jeden Čech

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 3. 2016 18:25
Plně obsazený autobus vezl padesátku studentů z různých zemí, kteří se vraceli z lidových slavností ve Valencii. Řidič podle katalánské televizní stanice TV3 z neznámého důvodu ztratil kontrolu nad řízením, vjel na dálnici do protisměru a tam se srazil s protijedoucím vozem. Při nehodě zemřelo nejméně 13 lidí, dalších 43 cestujících včetně jednoho Čecha utrpělo zranění.
Foto: ČTK

Tarragona - Při nehodě autobusu se zahraničními studenty poblíž Tarragony na severovýchodě Španělska zemřelo nejméně 13 lidí, dalších 43 cestujících včetně jednoho Čecha utrpělo zranění. Informovala o tom španělská média.

Podle dostupných údajů osmou nejtragičtější nehodou autobusu v historii Španělska a osmou nejtragičtější nehodou autobusu v Evropě v uplynulých pěti letech.

Katalánský regionální ministr vnitra Jordi Jané řekl, že autobus vezl 60 univerzitních studentů z výměnného programu Erasmus. Jedním z pasažérů byl i český student medicíny, který byl při nehodě lehce zraněn a po ošetření ho už propustili z nemocnice, řekla ČTK česká konzulka v Madridu Adéla Sýkorová.

Podle ministra plně obsazený autobus vezl celkem 61 lidí (60 cestujících a řidiče), kteří se vraceli z lidových slavností ve Valencii. Řidič podle katalánské televizní stanice TV3 z neznámého důvodu ztratil kontrolu nad řízením, vjel na dálnici do protisměru, tam se srazil s protijedoucím osobním autem a převrátil se. Na místo se sjely hasičské i sanitní vozy, zranění zamířili do blízkých nemocnic.

Původní informace hovořily o 14 mrtvých, později ale ministr Jané na tiskové konferenci bilanci obětí upravil. Podle ní bylo při havárii dalších 30 lidí zraněno těžce a 13 lehce. Mezi lehce zraněnými byl i český student, který v rámci výměnného pobytu studuje na univerzitě v Barceloně. Podle konzulky Sýkorové, která s ním telefonicky hovořila, je po ošetření drobného poranění v pořádku. Další Češi údajně v autobuse nebyli.

Řidiče autobusu již vyslýchala policie. V krvi u něho nebyla zjištěna přítomnost alkoholu či jiných drog.

V autobuse cestovali mladí lidé 13 národností. Podle listu El Mundo pocházeli mimo jiné ze Švýcarska, Norska, Británie, Turecka a Ukrajiny.

Nehoda se stala brzy ráno na dálnici AP7, což je hlavní pobřežní středomořský silniční tah spojující Španělsko s Francií. Autobus podle agentury AP patřil španělské společnosti z městečka Mollet del Valles poblíž Barcelony.

Vezl studenty z výletu do Valencie, kde se konaly populární slavnosti Las Fallas, jež jsou i na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Mladí lidé odjeli do Valencie už v sobotu a zůstali ve městě přes noc, celkem z Barcelony cestovali studenti v pěti autobusech, havarovaný autobus jel v koloně na zpáteční cestě jako první.

V Evropě drží toto smutné prvenství nehoda autobusu, který se v březnu 2001 zřítil společně s třemi automobily do řeky Douro v severním Portugalsku z 50metrové výšky, když jeden mostní pilíř nevydržel nápor vody a strhl s sebou i část mostu. Tehdy zahynulo 69 osob.

 

Právě se děje

Další zprávy