Při atentátu v Turecku zahynuli čtyři policisté

Zahraničí Zahraničí
18. 10. 2011 16:31
Útok je přisuzován kurdským separatistům
Útok se připisuje kurdským separatistům (ilustrační foto)
Útok se připisuje kurdským separatistům (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Ankara - Při explozi nálože na jihovýchodě Turecka zahynulo v úterý šest osob. Čtyři z nich jsou policisté, dva civilisté. Oznámila to televizní stanice TRT.

K atentátu, který se odehrál v okrese Güroymak v provincii Bitlis obývané převážně Kurdy, nepřinesla turecká televize žádné další podrobnosti.

Předpokládá se ale, že útok má na svědomí separatistická Strana kurdských pracujících (PKK), která v posledních měsících zintenzivnila své aktivity proti bezpečnostním silám v zemi.

PKK bojuje od roku 1984 za svůj nezávislý stát, který chtějí Kurdové vybudovat na jihovýchodě Turecka. Při útocích proti turecké armádě využívají povstalci své základny v iráckém Kurdistánu. Ankara nechává tyto základny pravidelně bombardovat letectvem.  

Poté, co do rukou turecké rozvědky padl v roce 1999 vůdce PKK Abdullah Öcalan, se nějakou dobu zdálo, že se situace v kurdských oblastech uklidní.

V roce 2002 změnil soud trest smrti vynesený nad Öcalanem v doživotní vězení a Kurdové následně zmírnili své požadavky. Letos na jaře propukly však boje mezi povstalci a armádou nanovo.

Kurdská otázka zůstává jednou z hlavních překážek na cestě přijetí Turecka do Evropské unie.  

 

Právě se děje

před 16 minutami

Amazon chce za devět miliard dolarů převzít hollywoodské studio MGM, tvrdí americká média

Americký internetový prodejce Amazon jedná o koupi věhlasných hollywoodských studií MGM, za která je ochoten zaplatit asi devět miliard dolarů (187 miliard Kč). Získal by tak pro své streamovací služby rozsáhlý katalog populárních filmů a seriálů včetně série o Jamesu Bondovi. Informují o tom americká média. BBC připomíná, že zpráva přichází jen několik hodin poté, co americká telekomunikační společnost AT&T oznámila, že spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery, čímž vznikne další streamingový gigant vedle Netflixu a Walt Disney.

Společnost MGM Holdings, což je mateřský podnik MGM Studios, podle médií zvažuje prodej studií od konce loňského roku. MGM se řvoucím lvem ve znaku patří k nejslavnějším filmovým studiím a má stoletou tradici, která pokrývá desítky let od zlaté éry Hollywoodu až do dneška. Studio MGM produkovalo mimo jiné filmy jako Ben-Hur nebo Čaroděj ze země Oz. Amazon by díky akvizici významně posílil svou streamingovou službu Prime.

V pondělí oznámily spojení společnost WarnerMedia, která je ve vlastnictví AT&T, s firmou Discovery. Nový podnik bude schopen více investovat do původního obsahu pro streamovací služby. Bude vlastnit více než 100 mediálních značek, včetně filmového studia Warner Bros a televizních stanic HBO, CNN, Cartoon Network, HGTV, Food Network, Eurosport či Animal Planet.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Voda stoupá i na Slovensku. Část země zasáhly lokální povodně

Vydatný déšť způsobil v několika regionech Slovenska lokální záplavy, s jejichž zvládnutím pomáhali i hasiči. Armáda opět vyslala vojáky do vesnice na středním Slovensku, kterou už v pondělí po protržení protipovodňové hráze zaplavila voda a při neštěstí tam zemřel jeden člověk. Informovalo o tom v úterý vedení hasičského záchranného sboru a ministerstvo obrany.

Hasiči do úterního rána zaznamenali v souvislosti s nepříznivým počasím zhruba dvě stovky výjezdů, hlavně v severní, střední a západní části země. Odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a ulic, odstraňovali také nánosy bláta. V Banské Bystrici stavěli protipovodňové bariéry s cílem zabránit vylití řeky Hron.

Na středním Slovensku hasiči použili čluny, aby pomohli třem lidem dostat se z motorových vozidel, která uvízla v silném proudu a ve vysoké hladině vody. Počasí mezitím zkomplikovalo situaci i na východním Slovensku. V několika regionech po celé země platí nejvyšší stupeň výstrahy před záplavami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy