Bagdád - Nejméně 57 lidí zemřelo při úterním sebevražedném atentátu v armádním náborovém středisku v centru Bagdádu.
Dalších 123 rekrutů a vojáků utrpělo zranění. Bilanci jednoho z nejkrvavějších útoků v irácké metropoli za poslední týdny přinesla agentura Reuters s odvoláním na tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví.
Útok se odehrál před budovou v centru Bagdádu, která sloužila za vlády Saddáma Husajna jako ministerstvo obrany. Po americké invazi z roku 2003 se změnila v armádní náborové středisko a vojenskou základnu. Atentátník se vmísil do davu odhadem asi tisíce rekrutů čekajících před budovou, až budou po menších skupinkách vpuštěni hlavní bránou. Kolem 07:30 místního času (06:30 SELČ) odpálil vestu s trhavinami na svém těle.
Po explozi zůstaly na místě utrhané ruce a nohy v kalužích krve, popsala scénu atentátu agentura AP. Iráčtí vojáci okolí budovy uzavřeli, nad ním přelétávaly americké vrtulníky.
Mluvčí iráckých bezpečnostních sil v Bagdádu generál Kásim Musáví připsal odpovědnost za atentát irácké odnoži teroristické organizace Al-Káida. Jistý armádní zdroj podle Reuters hovoří o dvou sebevražedných atentátnících.
Náborové středisko přijímá podle AP kolem 250 nových rekrutů týdně k posílení irácké armády před nadcházejícím odsunem většiny amerických vojáků ze země. Někteří z rekrutů se ve snaze získat práci po ošetření v nemocnici do náborového střediska vrátili.
Násilnosti jsou dnes hlášeny i z dalších míst Iráku. V provinciích Bagdád a Dijála ozbrojenci zaútočili na osm soudců a dva z nich zabili. Podle zdroje z ministerstva spravedlnosti jsou tyto útoky dobře připravené a cílené na "celý soudní systém" v Iráku.
Napětí v zemi znovu zesílilo po březnových parlamentních volbách, které nepřinesly jasného vítěze. Irák dosud nemá vládu a dva nejúspěšnější volební bloky v pondělí přerušily jednání o vytvoření vládní koalice.
K sestavení vlády intenzivně tlačí irácké politiky mimo jiné i Spojené státy, které právě končí bojovou misi v Iráku a redukují svůj kontingent na 50.000 týlových vojáků. Do konce příštího roku odejdou i oni. V minulých měsících v zemi znovu přibylo násilí a ministr zahraničí Hošjar Zibarí minulý týden vůbec poprvé prohlásil, že stahování Američanů z Iráku je předčasné.
Na začátku srpna oznámil americký prezident Barack Obama, že do konce měsíce opustí Irák všechny jednotky zapojené nyní do bojových operací a v zemi zůstane jen 50 tisíc Američanů. Ti by měli ze země odejít do konce příštího roku.