reklama
 
 

Mugabe dostal od vládní strany ultimátum, do pondělního poledne má odstoupit. To prezident odmítá

Aktualizováno 19. 11. 2017 22:46
Vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) dala prezidentu Robertu Mugabemu ultimátum k odstoupení z funkce hlavy státu do pondělního poledne (11:00 SEČ), jinak bude spuštěn proces impeachementu. Oznámil to ministr pro kybernetickou bezpečnost Patrick Chinamasa po nedělní mimořádné schůzce vedení ZANU-PF. To na ní odvolalo Mugabeho z funkce svého předsedy a vyloučilo ho i s manželkou Grace ze strany. Na post předsedy ústřední výbor schválil Mugabem nedávno odvolaného viceprezidenta Emmersona Mnangagwu. Mugabe v neděli oproti očekávání neoznámil demisi. V televizním projevu k národu uvedl, že zůstane prezidentem do prosincového sjezdu své vládní strany.

Harare - Zimbabwský prezident Robert Mugabe v neděli překvapivě neoznámil rezignaci. Ve svém televizním projevu k národu, během nějž za ním seděl šéf ozbrojených sil Constantino Chiwenga a množství vedoucích armádních činitelů, ale přiznal, že země má problémy. V úřadu přesto hodlá zůstat do prosincového sjezdu své vládní strany Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF).

"Jsem zmatený. A ne jen já, ale celý národ," řekl agentuře Reuters v reakci na to, že Mugabe nakonec neodstoupil, opoziční vůdce Morgan Tsvangirai. "Ten projev byl úplně mimo realitu," sdělil později agentuře AFP.

Vůdce zimbabwských válečných veteránů Chris Mutsvangwa Reuters řekl, že bude pokračovat proces impeachementu a na středu oznámil demonstrace v ulicích hlavního města Harare.

Spuštěním procesu jeho odvolání z funkce hrozila prezidentovi ZANU-PF, pokud sám nerezignuje do pondělního poledne (11:00 SEČ). V sobotu jej zbavila funkce předsedy strany a na uvolněné místo nominovala z exilu se navrátivšího bývalého viceprezidenta Emmersona Mnangagwa (75).

Třiadevadesátiletý Mugabe, kterého armáda po nekrvavém puči drží od středy spolu s jeho ženou v domácím vězení, přesto ve své řeči uvedl, že bude předsedat jejímu prosincovému sjezdu. Ten má vytyčit cestu k budoucím změnám. V projevu dále řekl, že rozumí frustracím mnohých ze špatné hospodářské situace a bojů uvnitř ZANU-PF.

Vojáci ve středu zadrželi Mugabeho i první dámu. Bez odporu také v metropoli Harare obsadili státní televizi a zablokovali přístup k vládním úřadům. V sobotu pokojně protestovaly v ulicích Harare proti Mugabemu desítky tisíc lidí. Požadovali změnu.

Bývalá obilnice jižní Afriky se se svými 15 miliony obyvatel během Mugabeho téměř čtyřicetileté vlády stala jedním z nejchudších států na světě. Proti prezidentovi se konaly opakované demonstrace, které někdy přerostly v násilnosti.

autor: ČTK | 19. 11. 2017 15:11

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama