Prezident nemá být druhou vládou, řekl Zemanovi Gauck

ČTK ČTK
26. 6. 2013 20:25
Prezident Miloš Zeman je v Berlíně. Podle svého protějšku by doma neměl slovně útočit
Německý prezident Joachim Gauck.
Německý prezident Joachim Gauck. | Foto: Reuters

Berlín - Přímo zvolený prezident by neměl být druhou vládou v zemi. V neklidných politických časech by měl působit jako moderátor a usmiřovatel. Při slavnostním obědě na berlínském zámku Bellevue to prezidentu Miloši Zemanovi řekl jeho německý protějšek Joachim Gauck.

Zeman k tomu později před českými novináři poznamenal, že Gauckova slova nepovažuje za kritiku. Žádná podle něj při setkání s německými představiteli nezazněla a německý prezident mu prý jen popřál úspěch při řešení vládní krize v Česku.

Podle textu projevu, zveřejněného na internetových stránkách úřadu spolkového prezidenta, Gauck vyjádřil také přesvědčení, že se Zemanovi podaří vyřešit českou vládní krizi ve spolupráci s parlamentem.

Podle Gaucka má Zeman jako první občany zvolený prezident České republiky "vzrušující a současně obtížnou úlohu definovat roli prezidenta v souladu s jeho přímým mandátem - aniž by se přitom vytvářela druhá vládní moc".

Joachim Gauck v Lidicích:

V nynější vládní krizi v Česku se podle německého prezidenta na Zemana i v Německu upírá mnoho očí. "Věřím, že se vám podaří s prozíravostí a v těsné spolupráci s českým parlamentem najít nějaký kompromis," poznamenal Gauck.

Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Reuters

"Právě v neklidných politických dobách by měl prezident působit jako moderátor a usmiřovatel. K tomu musí ovládat tiché tóny a nesmí slovně útočit. Má překonávat příkopy ve společnosti a sjednocovat národ," řekl Gauck svému hostovi, který ve středu zamířil do Berlína na svou první návštěvu Německa ve funkci českého prezidenta.

V projevu německý prezident přivítal, že Zeman je přesvědčeným stoupencem sjednocené Evropy, a vyzdvihl současné výborné česko-německé vztahy.

Zeman později při setkání s českými novináři popřel, že by při dnešních jednáních v Berlíně zazněla kritika jeho osoby. Na přímý dotaz, zda Gauck svá slova při obědě neřekl, prezident odpověděl: "Samozřejmě, že řekl, že mně přeje úspěch při řešení vládní krize, a já jsem mu za to poděkoval."

"Ty nejsou žádnou samozřejmostí," připomněl Gauck s odkazem na "hrůzy spáchané německými okupačními jednotkami" v českých zemích a jejich "bolestivé následky pro oba naše národy". Ocenil proto iniciativy, které usilují o usmíření Čechů a Němců, včetně sudetoněmeckých.

Gauck s bývalým českým prezidentem Václavem Klausem.
Gauck s bývalým českým prezidentem Václavem Klausem. | Foto: Reuters

Přijetím na prezidentském zámku Bellevue Zeman zahájil svou dvoudenní návštěvu Německa. Odpoledne český prezident s chotí Ivanou nejprve navštíví berlínskou radnici, prohlédne si jeden ze symbolů německé metropole, Braniborskou bránu, a setká se mimo jiné s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Mluvilo se i o prodeji Lobkovického paláce

S německými představiteli Zeman prý mluvil například o projektech investic do dopravních infrastruktur, které by mohla spolufinancovat Evropská unie, nebo o prodeji Lobkovického paláce v Praze, kde sídlí německá ambasáda. Němečtí politici se podle prezidenta ptali i na politickou situaci v Česku. "A kdo by se neptal," poznamenal Zeman bez podrobností.

Prodej Lobkovického paláce v Praze Německu je otázkou ceny, řekl Miloš Zeman. Německo má zájem o tuto historickou budovu, ve které sídlí jeho pražská ambasáda.

Podle Zemana bude případný prodej paláce řešit ministerstvo zahraničních věcí. Zeman dnes také uvedl, že má pochyby o nutnosti výstavby nového českého velvyslanectví v Berlíně.

Česká a německá vláda se zatím na prodeji budovy nedohodly. Kabinet premiéra Petra Nečase je nyní v demisi a Zeman pověřil ekonoma Jiřího Rusnoka sestavením úřednické vlády.

Podle prezidenta je kabinet odborníků nejlepší cestou k předčasným volbám, které by měly vyřešit politickou krizi v ČR. Favoritem mimořádných voleb je opoziční ČSSD, jejíž stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s prodejem historické památky nesouhlasí.

Peníze z prodeje měly být využity pro nákup pozemku v Berlíně, kde by v budoucnu mohla stát nová česká ambasáda v Německu.

Zeman se ale k její výstavbě staví zdrženlivě. "Já jsem, jak víte, šetřílek, takže mám jisté pochybnosti," řekl dnes novinářům v Berlíně. "Ale tohle prezident stejně nemůže moc ovlivnit," dodal. Na současném českém velvyslanectví se Zeman večer setká s českými a německými podnikateli.

Lobkovický palác není pro Němce důležitý jen jako sídlo pražské ambasády, ale má pro ně i velký symbolický význam. Na podzim 1989 na jeho zahradě našlo útočiště asi 4000 uprchlíků z bývalé komunistické NDR.

Tehdejší západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher jim pak po jednání s československou vládou z balkonu velvyslanectví oznámil, že cestu na Západ mají volnou.

Miloš Zeman a jeho německý protějšek Joachim Gauck na společném setkání kritizovali také Ukrajinu za zacházení s vězněnou expremiérkou Julií Tymošenkovou.

Německá vláda dlouhodobě usiluje o možnost, aby ukrajinská opoziční vůdkyně Tymošenková byla převezena na léčení z nemocnice v charkovské věznici do Německa.

Ve čtvrtek se Zeman chystá přednést projev na Humboldtově univerzitě na téma budoucnost Evropy. Poté se zúčastní česko-německého podnikatelského semináře.

 

Právě se děje

Další zprávy