Premiérka chce z Austrálie republiku.Po odchodu Alžběty

Monika Horáková
17. 8. 2010 15:56
Republikánskou myšlenku zdvihla v předvolebním boji australská premiérka
Premiérka Austrálie Julia Gillardová
Premiérka Austrálie Julia Gillardová | Foto: Reuters

Canberra - "Jako premiérce by se mi samozřejmě líbilo, pokud by Austrálie byla republikou," nechala se slyšet týden před parlamentními volbami australská premiérka Julia Gillardová.

Svou myšlenku pak ještě upřesnila - vhodnou příležitost ke změně státního zřízení vidí při příští výměně na britském trůnu. "Královně však zároveň přeji dlouhý a šťastný život," dodala.

Alžběta II. je královnou šestnácti nezávislých států. Narodila se v roce 1926. Své 84. narozeniny oslavila letos v dubnu.  

Královna je oblíbená

U Australanů se královna těší poměrně velké oblibě. V roce 1999 se konalo referendum, ve kterém obyvatelé nejmenšího kontinentu světa mohli rozhodnout, zda chtějí i nadále setrvat v monarchistickém zřízení. Pro setrvání se tehdy vyslovila více než polovina hlasujících, celkem 54 procent.

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II. | Foto: Reuters

Když Austrálii navštívil v zastoupení své babičky počátkem letošního roku princ William, čekalo ho rovněž přátelské přivítání.

Podle ministra zahraničních věcí Stephena Smithe vítali Australané sedmadvacetiletého prince s nadšením. "Myslím, že královská rodina je tady všeobecně oblíbená - královna a princ William obzvláště," řekl Smith televizi Sky News. Podle reportérky Judy Wadeová zdědil princ William "kouzlo po své matce," tragicky zesnulé princezně Dianě.

Volby budou těsné

I přesto se australská premiérka týden před parlamentními volbami nechala během rozhovoru s novináři unášet myšlenkou na republikánské zřízení. Julia Gillardová je předsedkyní labouristické strany, která v minulých volbách v roce 2007 přerušila dvanáctileté vládnutí konzervativců.  

Výsledek letošních voleb však může být podle pozorovatelů velmi těsný. Myslí si to také sama premiérka: "Myslím, že budeme svědky nejvyrovnanějšího závodu v dějinách Austrálie," uvedla Gillardová. Poslední předvolební průzkumy to rovněž potvrzují. Střídavě v nich s těsným výsledkem vítězí labouristé i konzervativci.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy