Premiérka chce z Austrálie republiku.Po odchodu Alžběty

Monika Horáková
17. 8. 2010 15:56
Republikánskou myšlenku zdvihla v předvolebním boji australská premiérka
Premiérka Austrálie Julia Gillardová
Premiérka Austrálie Julia Gillardová | Foto: Reuters

Canberra - "Jako premiérce by se mi samozřejmě líbilo, pokud by Austrálie byla republikou," nechala se slyšet týden před parlamentními volbami australská premiérka Julia Gillardová.

Svou myšlenku pak ještě upřesnila - vhodnou příležitost ke změně státního zřízení vidí při příští výměně na britském trůnu. "Královně však zároveň přeji dlouhý a šťastný život," dodala.

Alžběta II. je královnou šestnácti nezávislých států. Narodila se v roce 1926. Své 84. narozeniny oslavila letos v dubnu.  

Královna je oblíbená

U Australanů se královna těší poměrně velké oblibě. V roce 1999 se konalo referendum, ve kterém obyvatelé nejmenšího kontinentu světa mohli rozhodnout, zda chtějí i nadále setrvat v monarchistickém zřízení. Pro setrvání se tehdy vyslovila více než polovina hlasujících, celkem 54 procent.

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II. | Foto: Reuters

Když Austrálii navštívil v zastoupení své babičky počátkem letošního roku princ William, čekalo ho rovněž přátelské přivítání.

Podle ministra zahraničních věcí Stephena Smithe vítali Australané sedmadvacetiletého prince s nadšením. "Myslím, že královská rodina je tady všeobecně oblíbená - královna a princ William obzvláště," řekl Smith televizi Sky News. Podle reportérky Judy Wadeová zdědil princ William "kouzlo po své matce," tragicky zesnulé princezně Dianě.

Volby budou těsné

I přesto se australská premiérka týden před parlamentními volbami nechala během rozhovoru s novináři unášet myšlenkou na republikánské zřízení. Julia Gillardová je předsedkyní labouristické strany, která v minulých volbách v roce 2007 přerušila dvanáctileté vládnutí konzervativců.  

Výsledek letošních voleb však může být podle pozorovatelů velmi těsný. Myslí si to také sama premiérka: "Myslím, že budeme svědky nejvyrovnanějšího závodu v dějinách Austrálie," uvedla Gillardová. Poslední předvolební průzkumy to rovněž potvrzují. Střídavě v nich s těsným výsledkem vítězí labouristé i konzervativci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy