Přehledně: Co víme o masakru v Moskvě 24 hodin poté

Martin Novák Martin Novák
25. 1. 2011 17:05
Obětí je zatím pětatřicet, dalších jedenačtyřicet osob je v kritickém stavu
Květiny na letišti Domodědovo. V pondělí tady zahynulo nejméně pětatřicet lidí.
Květiny na letišti Domodědovo. V pondělí tady zahynulo nejméně pětatřicet lidí. | Foto: Reuters

Moskva - Od masakru na moskevském letišti Domodědovo uběhlo už více než čtyřiadvacet hodin. Nabízíme vám shrnutí všeho podstatného a další možný vývoj formou otázek a odpovědí.

  • Je už jasné, kdo a jak atentát spáchal?

Prvotní informace byly zmatečné a navzájem si odporovaly. Podle poslední verze byli útočníci dva. Muž a žena.

Muže k letišti přivezl automobil. Pak vyšel do příletové haly a těsně před výbuchem zakřičel "Všechny vás zabiju!". Vyšetřovatelé při prohlídce místa našli jeho hlavu. Muži prý bylo třicet až pětatřicet let.

Silná nálož ale zřejmě explodovala v tašce, kterou přinesla na letiště žena. Podle jednoho ze svědků byla oblečená do černého oděvu, který jí zakrýval i vlasy.

  • Kolik je obětí a kolik zraněných?

Ruská ministryně zdravotnictví Taťjana Golikovová dnes oznámila, že zemřelo pětatřicet lidí. Z toho osm cizinců, včetně dvou Němců, Brita a Bulhara. 180 osob utrpělo zranění, stav jedenačtyřiceti z nich je kritický. Podle Golikovové je pravděpodobné, že někteří z nich zraněním podlehnou. V nemocnici v Moskvě je také slovenská herečka Zuzana Fialová, její život však není ohrožen.

  • Proč ostraha letiště a bezpečnostní síly útoku nezabránily?

Ruský prezident Dmitrij Medveděv ostře kritizoval vedení letiště a ochranku za nedbalá bezpečnostní opatření. Prostory příletové haly, kde se setkávají pasažéři a lidé, kteří na ně čekají, jsou obvykle zvenku opatřeny detektory. V pondělí však prý nefungovaly.

Letiště tvrdí, že vinu nesou státní bezpečnostní orgány. Federální bezpečnostní služba údajně měla už od začátku ledna informace o hrozícím útoku na místě, kde se shromažďuje hodně lidí. Pachatele ale nedokázala včas odhalit a zadržet.

  • Proč si vybrali teroristé právě Domodědovo?

Je to nejrušnější letiště v Rusku. Přistává tam mnoho vnitrostátních i mezinárodních letů. Teroristé tam udeřili už v roce 2004. Sebevražedné atentátnice se dostaly na paluby letadel, mířících do Soči a Volgogradu. Oba stroje se po výbuchu zřítily k zemi.

Teror na letišti Rusko zasáhl na citlivém místě i vzhledem k tomu, že ho v budoucnu čekají dvě sportovní akce, na které přijede mnoho cizinců. Olympijské hry v Soči v roce 2014 a fotbalové Mistrovství světa v roce 2018.

  • Kdo stojí za útokem na letišti?

Zatím se k atentátu nikdo nepřihlásil, ale "rukopis" útoku ukazuje na radikální kavkazské islamisty. Předchozí velký útok v moskevském metru v březnu loňského roku provedli podobným způsobem.

Foto: Reuters

Organizaci Kavkazský emirát vede bývalý čečenský polní velitel Doku Umarov. Sdružuje islamisty a radikály z několika republik na Kavkaze, hlavně z Ingušska, Čečenska, Dagestánu a Kabardsko-balkarské republiky.

Podle komentátorů je výbuch mstou za velké lednové protiteroristické operace ruských speciálních sil na Kavkaze.

Ženy, které se podílely už na několika útocích v Rusku, jsou přezdívány "„černé vdovy." Jde o pozůstalé po mužích z Čečenska nebo Dagestánu, které při svých operacích na Kavkaze zabili příslušníci ruských speciálních jednotek.

  • Pustí se nyní Rusko do velkých vojenských akcí na Kavkaze?

Medveděv i premiér Vladimir Putin slíbili potrestání viníků. Spíše než nějaká velká ofenzíva ale zřejmě přijdou na řadu menší operace s cílem zlikvidovat jednotlivé osoby na Kavkaze. Podobně tomu bylo i po masakru v moskevském metru, který si loni v březnu vyžádal životy čtyřiceti lidí.

  • Bude mít útok za následek změnu bezpečnostních opatření na letištích v Rusku i jinde v Evropě?

Nelze vyloučit, že i do prostor, kde lidé čekají na pasažéry z letadel, bude zvenku vstup jen přes kontroly a bezpečnostní rámy.


 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy