Kdo chce sesadit Macrona: Přehled všech 12 kandidátů na francouzského prezidenta

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 4. 2022 12:55
Celkem dvanáct kandidátů a kandidátek se uchází o francouzské prezidentské křeslo. V neděli se koná první kolo voleb, a ačkoliv v průzkumech zatím vede současný prezident Emmanuel Macron, jeho rivalka Marine Le Penová mu šlape na paty. Válka na Ukrajině, elektrická soběstačnost nebo vztah Francie k EU a NATO ovlivňují i v posledních dnech před hlasováním rozhodování voličů.
Napoleon Bonaparte a Emmanuel Macron.
Napoleon Bonaparte a Emmanuel Macron. | Foto: Reuters

Emmanuel Macron (44 let, Republika v pohybu)

Emmanuel Macron je prezidentem od roku 2017, současnou kandidaturu oficiálně potvrdil až 3. března. V poslední době vyvíjí značné diplomatické úsilí o ukončení války na Ukrajině. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem hovořil několikrát jako lídr Evropy, setkal se s ním i osobně v Moskvě na začátku února. I po začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února s Putinem dále jedná ve snaze zabránit další eskalaci konfliktu.

Navrhuje zvýšení hranice odchodu do penze z 62 na 65 let. Dále chce snížit daně o 15 miliard eur, více uvolnit pracovní trh. Usilovat o soběstačnější EU, reformovat NATO, posílit národní armády. Rovněž reformovat evropský trh s energiemi. V oblasti energetiky chce stavět nové jaderné reaktory, zvýšit kapacity zdrojů solární energie, stavět větrné elektrárny u moře.

Během prvních dvou let ve funkci Macron inicioval několik klíčových reforem, například změny trhu práce nebo daní. Vedlo to k sociálním protestům. Hnutí žlutých vest, které vypuklo v roce 2018, zastavilo například zvýšení daně z nafty a obecně zelenou reformu, podařilo se ho utlumit až v době začínající pandemie covidu-19. Ta byla největší výzvou posledních dvou let. Francie ale zažívá silný hospodářský růst a pokles nezaměstnanosti.

Někdejší ministr hospodářství, narozený 21. prosince 1977 v Amiens, vstoupil poprvé do prezidentského klání v srpnu 2016 se svou nově založenou stranou Vpřed! (En Marche!), nacházející se ve středu politické šachovnice. Strana se před parlamentními volbami v roce 2017 přejmenovala na Republiku v pohybu (La République en marche, LREM). Bývalý investiční bankéř byl veřejnosti prakticky neznámý do svého příchodu do vlády v roce 2014.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Exploze v americké Indianě poničila 39 domů a zabila nejméně tři lidi

Exploze v Evansville na jihozápadě amerického státu Indiana zabila nejméně tři lidi a poničila 39 domů, z toho 11 objektů je neobyvatelných. Na místě pracuje osm odborných týmů včetně statiků, pyrotechniků a hasičů. Příčina exploze je zatím nejasná, napsala ve čtvrtek agentura AP.

"Možná budou další oběti, ještě jsme nedokončili ohledání místa. Zatím není bezpečné do těch budov vstoupit," uvedl šéf místních hasičů Mike Connelly. Podle něj budou průzkumné a záchranné týmy pokračovat v práci, dokud nebude jasné, že exploze nenarušila přívod plynu a do budov je bezpečné vstoupit.

Starosta Evansville Lloyd Winnecke na svém twitterovém účtu sdílel fotografie z místa výbuchu. Stanici CNN řekl, že je to "otřesný výjev" a zjišťování příčiny bude pravděpodobně nějaký čas trvat. "Viděl jsem nejdřív fotky na internetu, ale když jsem k tomu přišel sám a viděl tu spoušť, byla to rána," řekl Winnecke. Zasaženým rodinám na místě pomáhá americký Červený kříž.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě kontrolní soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Provoz na části linky A je přerušený od 04:40. Důvodem je nehoda kontrolního vlaku ve stanici Flora, sdělila mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Záchranáři u nehody nezasahovali, uvedla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová.

Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu. Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy