reklama
 
 

Právo na smrt. Britská TV odvysílala záznam sebevraždy

10. 12. 2008 21:25
Devětapadesátiletý muž skoncoval se životem ve švýcarské klinice Dignitas

Londýn - Britská televizní stanice Sky TV sáhla ke kontroverznímu kroku. Večer odvysílala v rámci svého pořadu Right to Die? (Právo zemřít?) záznam asistované sebevraždy.

Pořídila ho rodina Craiga Ewerta, který se rozhodl ukončit svůj život pomocí smrtícího koktejlu barbiturátů. Vzhledem k tomu, že nápomoc k sebevraždě je v Británii (stejně jako v Česku) trestná, vzal si Ewert život zcela legálně ve Švýcarsku.

Službu si objednal u kontroverzní curyšské firmy Dignitas, kterou vede právník a aktivista za právo na smrt Ludwig Minelli.

Devětapadesátiletý Ewert trpěl amyotrofickou laterální sklerózou, tedy nemocí, při níž postupně odumírají motorické neurony, takže nemocný přestává ovládat činnost svalů.

"Kdybych to nepodnikl, bylo by mojí volbou trpět a šířit utrpení v mé rodině a pak umřít. Možná způsobem, který je podstatně více stresující a bolestivý než je tento," řekl Ewart před odletem do Curychu v šotu, který Sky TV prezentuje na svých webových stránkách.

Záznam sebevraždy doplnil i rozhovor s vdovou po Ewertovi, kterou moderátor zpovídal v přímém přenosu.

Odborníci ale upozorňují na to, že Ewertův případ nebyl zcela beznadějný. "Většina pacientů s jeho diagnózou neumírá udušením. Takže jsem z jeho činu smutný a docela naštvaný. Ten muž něco takového dělat vůbec nemusel," komentoval Ewertův krok Rog George z organizace Care Not Killing (Pečujme, nezabíjejme).

autor: Blahoslav Hruška | 10. 12. 2008 21:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama