Přátelé: Carnajev jel do Ruska jako zanícený džihádista

Petr Jemelka Petr Jemelka
10. 5. 2013 22:45
V Dagestánu se chtěl připojit k separatistům, vracel se s myšlenkou globálního džihádu
Tamerlan Carnajev
Tamerlan Carnajev | Foto: Reuters

Kizljar - Staršího z bratrů Carnajevových Tamerlana nezfanatizovali v ruském Dagestánu, ale ve Spojených státech.

Vyplývá to alespoň ze svědectví obyvatel dagestánského města Kizljar, kteří si údajného iniciátora pumových útoků v cíli bostonského maratonu dobře pamatují.

Vybavují si ho pro dvě věcí: pro v Kizljaru nevídané americké oblečení a pro jeho zanícenou víru ve svatou válku.

"Džihádistický pohled na svět měl, už když přijel. Myslím, že to pramenilo z jeho čečenského původu. Podmínky tady ho překvapily, domnívám se, že očekával otevřenou válku muže proti muži," řekl deníku The New York Times Zaur M. Zakarjajev ze salafistické advokátní organizace Svaz spravedlnosti.

Tamerlan přijel do města na hranicích Dagestánu a Čečenska navštívit svého bratrance Magomeda Kartašova, který je uznávaným salafistickým imámem. Také proto si pro něj v neděli přišla ruská tajná služba FSB a nyní ho vyslýchá ve vazbě.

Kartašov tvrdí, že Carnajeva nezfanatizoval. Naopak ho prý dlouhé hodiny přesvědčoval, aby "nechodil do lesa" a nepřidával se k radikálům. "Vysvětloval mu, že násilí není ten správný prostředek," potvrdil Zakarjajev.

Připomeňte si: Snímky, které šokovaly svět

Podle Tamerlanových přátel z Kizljaru se mu to ale podařilo jen do jisté míry. Starší z údajných bostonských teroristů sice upustil od myšlenky přidat se k islámským separatistům v Dagestánu, ale do Ameriky se vrátil jako zastánce globálního džihádu.

"Můžu říct, že se Tamerlan po rozhovorech s Magomedem změnil. Snažil se například získat zpět ruský pas, začal víc číst, a to mnoho různých knih. Myslím, že změnil své postoje," prohlásil Rasim B. Ibadamov.

Boston deset dní po útoku:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy