Přátelé: Carnajev jel do Ruska jako zanícený džihádista

Petr Jemelka Petr Jemelka
10. 5. 2013 22:45
V Dagestánu se chtěl připojit k separatistům, vracel se s myšlenkou globálního džihádu
Tamerlan Carnajev
Tamerlan Carnajev | Foto: Reuters

Kizljar - Staršího z bratrů Carnajevových Tamerlana nezfanatizovali v ruském Dagestánu, ale ve Spojených státech.

Vyplývá to alespoň ze svědectví obyvatel dagestánského města Kizljar, kteří si údajného iniciátora pumových útoků v cíli bostonského maratonu dobře pamatují.

Vybavují si ho pro dvě věcí: pro v Kizljaru nevídané americké oblečení a pro jeho zanícenou víru ve svatou válku.

"Džihádistický pohled na svět měl, už když přijel. Myslím, že to pramenilo z jeho čečenského původu. Podmínky tady ho překvapily, domnívám se, že očekával otevřenou válku muže proti muži," řekl deníku The New York Times Zaur M. Zakarjajev ze salafistické advokátní organizace Svaz spravedlnosti.

Tamerlan přijel do města na hranicích Dagestánu a Čečenska navštívit svého bratrance Magomeda Kartašova, který je uznávaným salafistickým imámem. Také proto si pro něj v neděli přišla ruská tajná služba FSB a nyní ho vyslýchá ve vazbě.

Kartašov tvrdí, že Carnajeva nezfanatizoval. Naopak ho prý dlouhé hodiny přesvědčoval, aby "nechodil do lesa" a nepřidával se k radikálům. "Vysvětloval mu, že násilí není ten správný prostředek," potvrdil Zakarjajev.

Připomeňte si: Snímky, které šokovaly svět

Podle Tamerlanových přátel z Kizljaru se mu to ale podařilo jen do jisté míry. Starší z údajných bostonských teroristů sice upustil od myšlenky přidat se k islámským separatistům v Dagestánu, ale do Ameriky se vrátil jako zastánce globálního džihádu.

"Můžu říct, že se Tamerlan po rozhovorech s Magomedem změnil. Snažil se například získat zpět ruský pas, začal víc číst, a to mnoho různých knih. Myslím, že změnil své postoje," prohlásil Rasim B. Ibadamov.

Boston deset dní po útoku:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy