Praha odpovídá opatrně: Návštěvu z Bavorska vítáme

Petr Holub
25. 5. 2010 12:02
O termínu, programu a obsahu rozhovorů ale ještě musíme jednat, upřesňuje ministerský mluvčí.
Do Prahy chce poprvé od války oficiálně přijet bavorský premiér.
Do Prahy chce poprvé od války oficiálně přijet bavorský premiér. | Foto: Reuters

Praha - Průlom v bavorsko-českých vztazích oznámil v neděli na tradičních Sudetoněmeckých dnech bavorský premiér Horst Seehofer. Jako první šéf největší spolkové země chce oficiálně navštívit Prahu. Cestu plánuje na podzim, až vznikne nová česká vláda.

Dosavadní premiéři dosud do Česka jezdit nechtěli, dokud se pražská vláda nedistancuje od tzv. Benešových dekretů. Dekrety umožnily po válce vyvlastnit a vyhnat německé obyvatelstvo z českých Sudet, přitom sudetští Němci a jejich potomci dnes patří ke klíčovým voličům dominantní bavorské strany CSU.

Pozvání prozatím nebylo

Pražské ministerstvo zahraničí se o Seehoferových záměrech dozvědělo až z médií: „Pokud jde o vyjádření bavorského premiéra Horsta Seehofera k možné návštěvě ČR, můžeme potvrdit, že se o žádném konkrétním datu doposud nehovořilo. Bavorské straně prozatím nebylo zasláno pozvání," vysvětlil na dotaz Aktuálně.cz mluvčí Filip Kanda.

Bavorskou iniciativu přesto v Černínském paláci vítají a chtějí na přípravě Seehoferovy cesty spolupracovat: „Vzhledem k tomu, že by konání takovéto návštěvy představovalo významný krok ve vzájemných vztazích, je potřeba celou akci důkladně připravit, včetně vhodného načasování, obsahu rozhovorů a programu obecně," upřesňuje Kanda a dodává: „Hovořit o přesných termínech je v současnosti, i s ohledem na blížící se parlamentní volby v ČR, poněkud předčasné."

Sudetská podmínka

Právě o obsahu plánovaných pražských jednání se už v Mnichově začalo diskutovat. Seehofer na Sudetoněmeckých dnech slíbil, že své české partnery osloví ve věci Benešových dekretů.

"A považuji za samozřejmé, že v delegaci bavorského premiéra budou také sudetští Němci," dodal podle deníku Die Welt.

Tím se může příprava návštěvy zkomplikovat, protože české vládní instituce dosud odmítaly jednat se sudetoněmeckými organizacemi. Ani o Benešových dekretech Češi s Němci na oficiální úrovni nejednali.

Včera bylo pozdě

Seehoferův plán získal v Bavorsku většinu pozitivních reakcí, výhrady mají někteří politici opozice. „Seehofer dělá stejnou chybu jako jeho předchůdce Stoiber, když podmiňuje bavorsko-české vztahy sudetoněmeckou otázkou," stěžovala si v rozhovoru pro agenturu ddp zelená poslankyně Eike Hallitzky. Proto se neřeší naléhavé problémy jako bezpečnost atomové elektrárny Temelín ani nevznikají potřebné příhraniční projekty včetně kvalitního vlakového spojení mezi Mnichovem a Prahou.

Šéf bavorských poslanců SPD Markus Rinderspracher Seehofera vyzval, ať urychleně odstraní všechna Stoiberova opomenutí. „Návštěva Prahy je dávno zpožděná," upřesnil Rinderspracher.

 

Právě se děje

Další zprávy