Praha je jedním z nejlepších měst pro život v EU

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 5. 2010 19:00
V Praze není problém sehnat práci, lékařská péče je špičková a MHD spolehlivá
Foto: Michal Žák

Brusel - Evropská komise zveřejnila statistiku Eurobarometr, která srovnává kvalitu života v pětasedmdesáti evropských městech. V České republice se sběrači údajů dotazovali na spokojenost Pražanů a Ostravanů.

V každém městě bylo osloveno pět set náhodně vybraných obyvatel starších patnácti let.

Otázky se týkali spokojenosti s lékařskou péčí, pracovními příležitostmi, pocitu bezpečí, přistěhovalectví, úrovně bydlení, znečištění, infrastruktury, hromadné dopravy a dalších kvalit, souvisejících se  životem ve měst.

Praha ani Ostrava ve srovnání s Evropou vůbec neskončily špatně. Co se týče pracovních příležitostí, patřila Praha spolu s Stockholmem, Kodaní, Mnichovem, Amsterdamem a Varšavou mezi jediná města, kde si nadpoloviční většina obyvatel myslí, že je snadné sehnat novou práci.

Naopak nejtěžší je podle respondentů sehnat práci v Palermu, Neapoli, Miskolci (Maďarsko) a Rize. Co se týče problémů chudoby, je na tom Praha dle názoru jejich obyvatel po dánském Aoulbourgu a finském Oulu nejlépe v Evropě. Největší problém s chudobou vnímají obyvatelé Budapěšti, Rigy a Miskolce.

Největším problémem obou sledovaných českých měst je bezpečnost. Dle pocitu bezpečí, skončila Praha i Ostrava ve spodní části žebříčku. Nejméně bezpečně se cítí obyvatele Bukurešti, Sofie a Istanbulu. Naopak nejlépe skončila německá města, kde se cítí bezpečně 80 - 90 procent obyvatel.

Obyvatelé Prahy i Ostravy shodně indikují největší spokojenost se zdravotní péčí, tvorbou nových pracovních míst a úrovní vzdělávání.

Někoho možná překvapí, že v oblasti znečištění ovzduší si Ostravané stěžují skoro nejméně v  Evropě. Pražaní si stěžují o něco více, ale přesto jsou na tom obě česká města dle názoru obyvatel relativně dobře.Hned po Pařížanech jsou Pražané nejčastěji využívají k dopravě do práce MHD.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy