Venku to vypadá jako o půlnoci. Kalifornii zachvátily nejničivější požáry v historii

Foto: "Dobré ráno z pekla." Požáry zahalily San Francisco do temně rudé
Dým, který stoupá z lesních požárů, zatemnil nebe nad San Franciskem.
Mraky zabarvily do oranžova a temně červena plameny, které už přes týden živí extrémně teplé a suché počasí.
I když v San Francisku ve středu ráno vyšlo slunce, město zůstalo zahalené do tmy.
Pouliční lampy zůstaly rozsvícené stejně jako okna domácností.
Foto: Reuters
Simona Fendrychová Simona Fendrychová
10. 9. 2020 18:48
Slunce sice ve středu ráno v americké Kalifornii vyšlo, denní světlo ale nebe nerozjasnilo. Oblohu místo toho zahalila tmavě oranžová a rudá. Pouliční lampy zůstaly ve městě San Francisco rozsvícené, jako by byla pořád noc. Viníkem jsou mohutné požáry. “Dobré ráno z pekla,” komentovali to obyvatelé na sociálních sítích.

Slunce zakryla oblaka kouře z požáru, který se rozhořel na úpatí pohoří Sierra Nevada. Říká se mu Bear Fire, v překladu medvědí oheň, a jen přispěl k dýmu, který vypouští přes 20 dalších požárů spalujících západní pobřeží USA.

"Žiju v severní Kalifornii už od roku 1978, ale nikdy jsem takovou oblohu neviděl," popsal americké stanici CNN klimatolog Peter Gleick. "Venku je to jako o půlnoci, i když je čtvrt na jedenáct dopoledne, akorát nebe není černé, ale tmavé, tmavě červené."

Požáry pohání sucho, teplo a silný vítr. Ve státě Oregon už shořelo 120 tisíc hektarů a stovky domů.

"Tak trochu mi došla slova. Nestíhám všechny ty extrémy a bezprecedentní okolnosti, které se s požáry vyvinuly," komentoval katastrofu pro americký deník Washington Post expert na lesní požáry z Nevadské univerzity Neil Lareau.

Požáry generují obrovské teplo a podle amerických meteorologů si vytvářejí v podstatě vlastní počasí, které dál ohně rozdmychává. Na satelitním snímku amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru je vidět obrovský bouřkový mrak, který vytvořil kalifornský požár. Podle stanice CNN hrozí blesky, které by zažehly další ohně.

Medvědí požár v Kalifornii v noci z úterý na středu rostl neuvěřitelnou rychlostí. Spálil tisíc akrů každou půlhodinu. Podle hasičů zničil nebo poškodil 2000 budov a tisíce lidí musely úřady evakuovat. Oheň v Kalifornii spálil oblast velkou už přes osm tisíc kilometrů čtverečních. To je ještě víc než dosud nejničivější požár v historii tohoto amerického státu - takzvaný Camp Fire z roku 2018. Hořel skoro měsíc a zabil přes 80 lidí. Desítky tisíc obyvatel tehdy přišly o domov.

Camp Fire tehdy například spálil na popel městečko Paradise. Všech více než 20 tisíc obyvatel přišlo o střechu nad hlavou.

Ideální podmínky

Victoria Sinclairová se teprve loni s rodinou přestěhovala do nového domu, který znovu postavili z ničeho. Byli první obyvatelé Paradise, kterým se to podařilo. Jenže teď se oheň zase blíží.

"Zase se vrací ten stejný pocit strachu. Nemůžu se přestat třást, všude je popel. Cítím, jako by se to opakovalo znovu, až na to, že tentokrát si zvládnu vzít nějaké oblečení," popsala vracející se vzpomínky místním novinám.

Sezóna lesních požárů je v Kalifornii přitom teprve na začátku. Obvykle trvá až do konce října. Je to teplá a suchá oblast, kde hoří často. Už teď ale oheň spálil dvacetkrát větší území než loni. Minulý víkend padaly teplotní rekordy. V okrese Los Angeles bylo skoro 50 stupňů Celsia.

Američtí klimatologové shodně pozorují, že ničivé požáry přiživuje klimatická změna. Období vláhy se zkracují a následují je intenzivní vedra. Větry, které přišly od pobřeží, jsou také suché. Vysoké teploty pak ještě odpařují zbytky vody a vláhy z půdy a vegetace.

Požáry nicméně vznikají i lidskou rukou. Jeden z více než 20 požárů v Kalifornii nešťastnou náhodou založili účastníci večírku, při kterém nastávající rodiče svým přátelům chtěli odhalit pohlaví dítěte. Velká oslava se neobešla bez pyrotechniky, která vybouchla a ve vedru a suchu způsobila požár. Rozprostřel se na bezmála 30 kilometrech čtverečních, je tedy asi desetkrát menší než ten největší požár, který teď v Kalifornii zuří.

Video: Požáry zbarvily oblohu San Franciska

Požáry zbarvily San Francisko do oranžova. Díky oceánskému vzduchu je ve městě dýchatelno. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy