Poutníky v Mekce nově ochrání detektory výbušnin

Zahraničí Zahraničí
15. 8. 2011 14:21
Bezpečnost pomůže zajistit i na 700 kamer
Muslimští poutníci ve Velké mešitě v Mekce.
Muslimští poutníci ve Velké mešitě v Mekce. | Foto: Reuters

Mekka - Přísnější bezpečnostní opatření se letos nevyhnou ani nejposvátnějšímu místu islámu - saúdskoarabské Mekce.

Bezmála dvě stovky dělníků nyní na brány, jimiž přicházejí poutníci k svatyni Ka'aba, nainstalují detektory kovů a výbušnin.

Saúdové k opatřením přistoupili přesto, že od obsazení Velké mešity v roce 1979 nebyl ve svatém městě zaznamenán žádný teroristický čin, napsal list The Guardian.

Snaží se ale předejít i dalším potenciálním hrozbám. Na bezpečnost několika milionů muslimů tak bude dohlížet i 700 kamer.

Šéf bezpečnosti Faváz al-Sahafí prohlásil, že jim pomohou lépe koordinovat davy poutníků, a předejít tak incidentům, při nichž byly v minulosti ušlapány stovky lidí. Například v roce 2006 tak přišlo o život přes 300 poutníků.

Instalací kamer chtějí strážci zabránit i drobným krádežím, kapsářství či dalším "kriminálním a nemorálním činům".

Pouť do Mekky by měl jednou za život absolvovat každý muslim. Letošní hadždž se uskuteční mezi 3. a 8. prosincem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy