Poutníky v Mekce nově ochrání detektory výbušnin

Zahraničí Zahraničí
15. 8. 2011 14:21
Bezpečnost pomůže zajistit i na 700 kamer
Muslimští poutníci ve Velké mešitě v Mekce.
Muslimští poutníci ve Velké mešitě v Mekce. | Foto: Reuters

Mekka - Přísnější bezpečnostní opatření se letos nevyhnou ani nejposvátnějšímu místu islámu - saúdskoarabské Mekce.

Bezmála dvě stovky dělníků nyní na brány, jimiž přicházejí poutníci k svatyni Ka'aba, nainstalují detektory kovů a výbušnin.

Saúdové k opatřením přistoupili přesto, že od obsazení Velké mešity v roce 1979 nebyl ve svatém městě zaznamenán žádný teroristický čin, napsal list The Guardian.

Snaží se ale předejít i dalším potenciálním hrozbám. Na bezpečnost několika milionů muslimů tak bude dohlížet i 700 kamer.

Šéf bezpečnosti Faváz al-Sahafí prohlásil, že jim pomohou lépe koordinovat davy poutníků, a předejít tak incidentům, při nichž byly v minulosti ušlapány stovky lidí. Například v roce 2006 tak přišlo o život přes 300 poutníků.

Instalací kamer chtějí strážci zabránit i drobným krádežím, kapsářství či dalším "kriminálním a nemorálním činům".

Pouť do Mekky by měl jednou za život absolvovat každý muslim. Letošní hadždž se uskuteční mezi 3. a 8. prosincem.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Skotsko bude za pár let nezávislé a v Evropské unii, řekla Sturgeonová

Skotsko bude za pár let nezávislou zemí a zároveň členským státem Evropské unie, je přesvědčena skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Řekla to ve středu na tiskové konferenci v Berlíně. Šéfka separatistické Skotské národní strany (SNP) také dala najevo vážné pochybnosti, zda britský premiér Boris Johnson najde v otázce brexitu kompromis, který by vyhovoval Bruselu i parlamentu v Londýně. V příštích měsících Sturgeonová očekává předčasné volby.

"Riziko, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody, je stále velké. Poškodilo by to naši ekonomiku a naše občany, a já udělám všechno pro to, abych tomu zabránila," uvedla Sturgeonová. Zdůraznila přitom, že si velká většina Skotů brexit nepřála. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy