Policie zatkla organizátory atentátů v Bruselu a Paříži. Útočila stejná skupina, naznačují jména

Martin Novák Zuzana Kleknerová Martin Novák, Zuzana Kleknerová
Aktualizováno 8. 4. 2016 22:43
Spolu s Abrinim byl zatčen Osama Krayen. V den bruselských atentátů byl spatřen se sebevražedným teroristou Khalidem Bakraouim. Zatčený Abrini je možná mužem v klobouku na záběrech z bruselského letiště, uvedla televize VRT.
Mohamed Abrini (komplic teroristy z Paříže Salaha Abdeslama) a podezřelý z útoků na bruselském letišti Zaventem
Mohamed Abrini (komplic teroristy z Paříže Salaha Abdeslama) a podezřelý z útoků na bruselském letišti Zaventem | Foto: Reuters

Brusel - Belgická policie zatkla Mohameda Abriniho. Jedenatřicetiletého Belgičana marockého původu, podezřelého z přípravy listopadových útoků v Paříži, které si vyžádaly životy 130 lidí.

Agentura Reuters uvádí, že Abrini je zároveň mužem v klobouku, který je také na záběrech s teroristy z bruselského letiště z 22. března.

V Bruselu zemřelo při atentátech 32 lidí.

Informaci o Abriniho zatčení jako první zveřejnila belgická televize VRT. Francouzské televizi BFMTV ji potvrdil policejní zdroj.

Spolu s Abrinim byl zatčen v bruselské čtvrti Anderlecht další islamista - Osama Krayem, Švéd žijící v Belgii. Ten je na záběrech průmyslových kamer ze stanice bruselského metra Pétillon předtím, než se v metru odpálil sebevražedný atentátník Khalid Bakraoui.

Krayem je na záznamech ve společnosti Bakraouiho.

Belgická televize RTBF tvrdí, že Krayem nakoupil v obchodním centru City2 pytle, které posloužily při útocích v Bruselu.

Podrobnosti zatím nejsou známy, ale prokuratura potvrdila zadržení dvou osob podezřelých z terorismu.

Abrini se znal se Salahem  Abdeslamem od dětství

Abrini vezl Salaha Abdeslama 11. listopadu 2015 - dva dny před atentáty - z Bruselu do Paříže. Na dálnici směr Paříž je u benzínové pumpy zachytila kamera. Patřil mezi nejhledanější muže Evropy.

Abrini se kamarádil se Salahem Abdeslamem již od dětství v bruselské čtvrti Molenbeek.

Podíl Abriniho na pařížských útocích, při kterých džihádisté zabili 130 lidí, je stále nejasný. Jeho příbuzní nicméně tvrdí, že v době útoků byl v Bruselu. Podle médií se zřejmě podílel na plánování a logistice útoků 13. listopadu ve francouzské metropoli.

Abriniho mladší bratr v roce 2014 zahynul v Sýrii, když bojoval v ozbrojené islamistické skupině vedené Abdelhamidem Abaaoudem. Ten byl pravděpodobně hlavním organizátorem pařížských atentátů a zahynul při následném policejním zásahu na pařížském předměstí Saint-Denis.

K útokům v Paříži i Bruselu se přihlásil Islámský stát.

 

Právě se děje

Další zprávy