Posledního Nobela dostaly nové metody v makroekonomice

Zahraničí Zahraničí
10. 10. 2011 13:15
Thomas Sargent a Christopher Sims vysvětlili příčiny a důsledky ekonomických jevů
Jeden z laureátů, americký ekonom Thomas Sargent.
Jeden z laureátů, americký ekonom Thomas Sargent. | Foto: Reuters

Stockholm - Držiteli letošní prestižní ceny za rozvoj ekonomické vědy jsou američtí ekonomové Thomas Sargent a Christopher Sims. Nobelova komise při Švédské akademii věd je ocenila za "jejich empirický výzkum příčin a důsledků v makroekonomice".

"Díky nim teď víme, co ovlivňuje co," zaznělo při vyhlašování.

Sargent a Sims vyvinuli metody ke zjištění toho, jak jsou hrubý domácí produkt a inflace ovlivněny dočasným zvýšením úrokových sazeb, nebo naopak snížením daní. Zkoumali rovněž, co se stane, když centrální banka trvale změní inflační zacílení, nebo když vláda pozmění své záměry pro vyrovnaný rozpočet.

Cenu za ekonomii neměl vynálezce Alfred Nobel vůbec v plánu udílet. Vytvořila ji v roce 1968 Švédská centrální banka.

Ačkoliv nejde o původní ocenění, laureáti také získávají odměnu ve výši 10 milionů švédských korun, což je zhruba 27 milionů korun českých.

Cena za ekonomii je tradičně spojována s americkými ekonomy, kteří mají mezi dřívějšími laureáty drtivou převahu. Letošní rok není v tomto ohledu žádnou výjimkou.

Zároveň jde o oblast ovládanou muži jen v roce 2009 mezi ně pronikla ekonomka Elinor Ostromová.

Loni se o cenu podělili Peter Diamond, Dale Mortensen a řeckokyperský Brit Christopher Pissarides. Jejich teorie pomohla lidem pochopit, jak ekonomická politika a regulace ovlivnňují trh práce a proč například vysoká podpora lidem bez práce vede k vyšší nezaměstnanosti a delšímu hledání práce.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy