Posledního Nobela dostaly nové metody v makroekonomice

Zahraničí Zahraničí
10. 10. 2011 13:15
Thomas Sargent a Christopher Sims vysvětlili příčiny a důsledky ekonomických jevů
Jeden z laureátů, americký ekonom Thomas Sargent.
Jeden z laureátů, americký ekonom Thomas Sargent. | Foto: Reuters

Stockholm - Držiteli letošní prestižní ceny za rozvoj ekonomické vědy jsou američtí ekonomové Thomas Sargent a Christopher Sims. Nobelova komise při Švédské akademii věd je ocenila za "jejich empirický výzkum příčin a důsledků v makroekonomice".

"Díky nim teď víme, co ovlivňuje co," zaznělo při vyhlašování.

Sargent a Sims vyvinuli metody ke zjištění toho, jak jsou hrubý domácí produkt a inflace ovlivněny dočasným zvýšením úrokových sazeb, nebo naopak snížením daní. Zkoumali rovněž, co se stane, když centrální banka trvale změní inflační zacílení, nebo když vláda pozmění své záměry pro vyrovnaný rozpočet.

Cenu za ekonomii neměl vynálezce Alfred Nobel vůbec v plánu udílet. Vytvořila ji v roce 1968 Švédská centrální banka.

Ačkoliv nejde o původní ocenění, laureáti také získávají odměnu ve výši 10 milionů švédských korun, což je zhruba 27 milionů korun českých.

Cena za ekonomii je tradičně spojována s americkými ekonomy, kteří mají mezi dřívějšími laureáty drtivou převahu. Letošní rok není v tomto ohledu žádnou výjimkou.

Zároveň jde o oblast ovládanou muži jen v roce 2009 mezi ně pronikla ekonomka Elinor Ostromová.

Loni se o cenu podělili Peter Diamond, Dale Mortensen a řeckokyperský Brit Christopher Pissarides. Jejich teorie pomohla lidem pochopit, jak ekonomická politika a regulace ovlivnňují trh práce a proč například vysoká podpora lidem bez práce vede k vyšší nezaměstnanosti a delšímu hledání práce.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy