Poslal mě Bůh, tvrdí mormon, jenž pronikl k Su Ťij

Pavel Vondra
28. 5. 2009 8:10
Soudní proces s barmskou opoziční vůdkyní spěje do finále, obhajoba protestuje

Rangún - Američan, který počátkem května vnikl do domu barmské opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij v Rangúnu, a vyvolal tak soudní proces, v němž jemu i jí hrozí několikaletý pobyt za mřížemi, tvrdí, že jej na jeho nezvyklou misi „vyslal Bůh".

Prohlásil to během svého dnešního vystoupení u soudu hned několikrát. Novinářům průběh líčení za zavřenými dveřmi věznice Insein popsal  jeden z právních zástupců obžalované a její stranický kolega z Národní ligy pro demokracii (NLD) Nyan Win.

John William Yettaw během svého vystoupení před soudem popsal, že měl vidění, v němž Su Ťij zavraždili teroristé, kteří pak vinu svalili na barmskou vládu. Chtěl prý proto varovat ji i barmské úřady.

Mormon se vrací

Třiapadesátiletý Yettaw je doma v Missouri aktivním členem Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, známé spíše coby mormonská církev.

Při své minulé návštěvě, k níž došlo koncem loňského roku a která zůstala bez povšimnutí, také podle některých zpráv zanechal Su Ťij, jež sama vyznává buddhistické učení, knihu Mormon, základní posvátnou knihu jeho náboženství.

Karikaturista exilového barmského magazínu Irrawaddy za Yettawovým plaveckým dobrodružstvím tuší spíš temnou ruku barmské junty než Boží vnuknutí
Karikaturista exilového barmského magazínu Irrawaddy za Yettawovým plaveckým dobrodružstvím tuší spíš temnou ruku barmské junty než Boží vnuknutí | Foto: Harn Lay/Irrawaddy

Su Ťij vystoupila před soudem už v úterý. Připustila, že počátkem měsíce poskytla hostovi, vyčerpanému po náročné plavbě přes jezero, dočasné přístřeší, odmítla ale, že by o jeho návštěvě předem věděla. Úřady prý okamžitě neinformovala z vnitřního přesvědčení, neboť nechtěla, aby kvůli ní někdo skončil ve vazbě.

V psaném prohlášení, které soudu předala a které dnes zveřejnila NLD, Su Ťij potvrdila i Yettawovu loňskou návštěvu.
O té prý ale úřady zpětně vyrozuměla prostřednictvím svého osobního lékaře. Žádné reakce ani instrukcí, jak postupovat v případě dalších podobných incidentů, se jí nicméně nedostalo.

Přesto prý chtěla dát vědět úřadům o druhé návštěvě nezvaného hosta už 7.května, kdy k ní měl její lékař přijít na pravidelnou kontrolu. Místo něj ale rovnou dorazila policie, která okamžitě provedla domovní prohlídku. John Yettaw už byl tou dobou druhým dnem v policejní vazbě. Policisté jej zatkli, sotva se z inkriminované návštěvy vrátil.

Obhajoba: Není to spravedlivý proces

Nyan Win, člen týmu obhájců Aun Schan Su Ťij a její stranický kolega z Národní ligy pro demokracii (NLD) promlouvá v rangúnském ústředí strany k novinářům
Nyan Win, člen týmu obhájců Aun Schan Su Ťij a její stranický kolega z Národní ligy pro demokracii (NLD) promlouvá v rangúnském ústředí strany k novinářům | Foto: Reuters

Obhajoba trvá na tom, že za incident by neměla být hnána k zodpovědnosti Su Ťij, kterou obžaloba obviňuje z porušení podmínek domácího vězení, nýbrž ten, kdo zodpovídá za ostrahu její vily nacházející se v zahradě mezi rangúnskou University Avenue a jezerem Inya.

To, že proces není spravedlivý a že verdikt už byl zřejmě předem napsán, podle Nyan Wina potvrzuje i průběh dnešního přelíčení. Soudce v něm zamítl hned tři ze čtyř svědků obhajoby.

Vypovídat smí ve čtvrtek jen advokát Ťij Win.

„Obžaloba měla 14 svědků, obhajoba smí mít jen jednoho. Připadá vám to spravedlivé?" pohoršoval se podle agentury DPA před novináři Nyan Win. „Je možné, že rozsudek padne už v pátek," dodal.

Výročí volebního vítězství  

Lidskoprávní aktivisté a představitelé barmských opozičních a exilových skupin od počátku vyjadřovali ohledně soudního procesu skepsi. Jsou totiž přesvědčeni, že junta učiní cokoli, aby nemusela pouštět svou největší protivnici na svobodu dřív než po volbách, které mají proběhnout v příštím roce.

Barmský prodemokratický aktivista se před čínským velvyslanectvím v Bangkoku dožaduje osvobození Aun Schan Su Ťij i své vlasti
Barmský prodemokratický aktivista se před čínským velvyslanectvím v Bangkoku dožaduje osvobození Aun Schan Su Ťij i své vlasti | Foto: Reuters

V posledním svobodném hlasování, k němuž došlo na den přesně před 19 lety, zvítězila NLD se ziskem 60 procent odevzdaných hlasů. Vládu jí ale vojenský režim nikdy nepředal, místo toho členy strany vystavil rokům systematické perzekuce, která trvá dodnes.

Členové NLD si výročí svého vítězství připomněli v chátrající budově stranického ústředí v Rangúnu tradičním ceremoniálem vypouštění holubic na svobodu.

Za zmanipulovaný označil v úterý soudní proces se Su Ťij také americký prezident Barack Obama, který zároveň vyzval k „okamžitému a bezpodmínečnému propuštění" jediné vězněné laureátky Nobelovy ceny míru.

Její pokračující izolace i pochybný soudní proces podle něj nevypovídají nic dobrého o ochotě barmského režimu chovat se jako zodpovědný člen mezinárodního společenství.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy