Poprvé od roku 1979: Hlavy USA a Íránu jednaly spolu

ČTK ČTK
27. 9. 2013 23:55
Hlavním tématem Obamy a Rúháního bylo řešení jaderného programu
Lidová tvořivost Američanů.
Lidová tvořivost Američanů. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama oznámil, že v pátek hovořil telefonicky s íránským protějškem Hasanem Rúháním. Šlo o první přímý rozhovor prezidentů obou zemí od íránské islámské revoluce z roku 1979.

Tématem jejich konverzace bylo řešení vleklého sporu kolem íránského jaderného programu. Západní společenství se domnívá, že se Teherán snaží vyvinou atomové zbraně.

Obama podle agentury Reuters věří, že se podaří najít řešení. Oba prezidenti pověřili vyjednávací týmy, aby jednaly rychle.

"Zopakoval jsem prezidentovi Rúhánímu, co už jsem řekl v New Yorku. Ačkoli budou stát v cestě pokroku a úspěchu překážky a úspěch není v žádném případě zaručen, věřím, že můžeme dosáhnout komplexního řešení," prohlásil Obama.

Írán usiluje o zrušení mezinárodních sankcí, které ochromují jeho ekonomiku. Světové společenství je na něj uvalilo za spor kolem obohacování uranu, v němž Írán nechce ustoupit.

Rúhání: "Have a nice day!". Obama: "Chodá háfez!"

Rúhání slíbil, že bude vůči světu otevřenější než jeho předchůdci, a spor chce vyřešit do půl roku. Reuters s odvoláním na údajné Rúháního prohlášení na Twitteru uvedla, že oba státníci "vyjádřili vzájemnou politickou vůli rychle vyřešit jadernou otázku". Rúhání se prý na závěr rozloučil anglicky "have a nice day" (mějte se hezky), na což Obama pohotově odpověděl ve fársí "chodá háfez" (nashledanou).

Obama řekl, že sankce budou moci být zrušeny na základě ověřitelných a prokazatelných činů ze strany Íránu. "Myslím si, že řešení má svůj základ," podotkl.

Podle agentur rozhovor s Obamou inicioval Rúhání, který vyjádřil přání komunikovat s americkým prezidentem před návratem do vlasti. Jejich rozhovor se konal kolem 20:30 SELČ a trval asi čtvrt hodiny.

S Teheránem vyjednává po několik let o technických otázkách jeho jaderného programu Mezinárodní agentura pro jadernou energii, o diplomatických aspektech pak šest velmocí - USA, Rusko, Británie, Francie, Čína a Německo.

 

Právě se děje

Další zprávy