Pomoc pro věřící: Vývojáři dali na trh košer šabatfon

Zahraničí Zahraničí
25. 3. 2012 13:20
Nová technologie umožňuje telefonovat i během šabatu. Ale jen ve výjimečných případech

Jeruzalém - Šabat je sedmým dnem židovského týdne a začíná už s pátečním soumrakem. Podle tradičního zákona halachy během něj věřící nesmějí pracovat, ale ani zapínat elektroniku či telefonovat.

Jak ale naložit se svátečním dnem v době, které vládnou moderní technologie? Izraelští vývojáři na to přišli: vynalezli košer mobil.

Nový chytrý telefon má pomoci především profesionálům, kteří potřebují být v dosahu mobilní sítě i v sobotu. Zomet Institute si tak slibuje, že jejich nový produkt zaujme armádní velitele či pracovníky státní správy.

V únoru si dvanáct kusů objednali i věřící zaměstnanci úřadu izraelského premiéra.

Telefon funguje na jednoduchém principu. Je neustále zapnutý. Tok proudu se ještě zvýší, pokud někdo volá. Nová technologie se tak vyhýbá tradičnímu zákazu, podle kterého nesmí věřící žid během šabatu započít a dokončit jakoukoliv práci.

Jak ale varoval šéf Zometu, rabín Jisrael Rosen, nový košer telefon není určený ke klábosení.

"Dostali jsme halachické svolení jen pro určité profese. Telefon je k dispozici lidem na klíčových pozicích ve zdravotnictví, bezpečnosti nebo státní správě," vysvětlil v listu Maariv.

Britský Independent dodává, že nový smartphone je sice košer, zároveň je ale pomalý. Telefonovat s ním lze až za dvacet minut po vytočení čísla. Inženýři ze Zometu nicméně slibují, že už mají připraven model, jenž zkrátí čekání na deset vteřin.

 

 

Právě se děje

Další zprávy