Pomoc pro věřící: Vývojáři dali na trh košer šabatfon

Zahraničí Zahraničí
25. 3. 2012 13:20
Nová technologie umožňuje telefonovat i během šabatu. Ale jen ve výjimečných případech

Jeruzalém - Šabat je sedmým dnem židovského týdne a začíná už s pátečním soumrakem. Podle tradičního zákona halachy během něj věřící nesmějí pracovat, ale ani zapínat elektroniku či telefonovat.

Jak ale naložit se svátečním dnem v době, které vládnou moderní technologie? Izraelští vývojáři na to přišli: vynalezli košer mobil.

Nový chytrý telefon má pomoci především profesionálům, kteří potřebují být v dosahu mobilní sítě i v sobotu. Zomet Institute si tak slibuje, že jejich nový produkt zaujme armádní velitele či pracovníky státní správy.

V únoru si dvanáct kusů objednali i věřící zaměstnanci úřadu izraelského premiéra.

Telefon funguje na jednoduchém principu. Je neustále zapnutý. Tok proudu se ještě zvýší, pokud někdo volá. Nová technologie se tak vyhýbá tradičnímu zákazu, podle kterého nesmí věřící žid během šabatu započít a dokončit jakoukoliv práci.

Jak ale varoval šéf Zometu, rabín Jisrael Rosen, nový košer telefon není určený ke klábosení.

"Dostali jsme halachické svolení jen pro určité profese. Telefon je k dispozici lidem na klíčových pozicích ve zdravotnictví, bezpečnosti nebo státní správě," vysvětlil v listu Maariv.

Britský Independent dodává, že nový smartphone je sice košer, zároveň je ale pomalý. Telefonovat s ním lze až za dvacet minut po vytočení čísla. Inženýři ze Zometu nicméně slibují, že už mají připraven model, jenž zkrátí čekání na deset vteřin.

 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 10 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy