Polsko během ME ve fotbale obnoví kontroly na hranicích

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
23. 4. 2012 17:05
Namátkové kontroly na polských hranicích potrvají od 4. června do 1. července
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Varšava  - Polsko, které spolupořádá letošní mistrovství Evropy ve fotbale, v období od 4. června do 1. července obnoví kontroly na hranicích.

Podle ministra Jacka Cichockého budou prohlídky namátkové a lidi by na hraničních přechodech nijak zdržet neměly. Polsko je jinak součástí schengenského prostoru bez hraničních kontrol.

Policisté hodlají kontrolovat hlavně auta a autobusy, jejichž pasažéři budou vzbuzovat podezření, že by s nimi mohly být v Polsku problémy.

Polákům jde o to, aby se jim během evropského fotbalového šampionátu podařilo udržet bezpečnostní situaci pod kontrolou a aby do země nejezdili výtržníci, kteří mají zákaz vstupu na stadiony, řekl Cichocki. Pro cestu do Polska bude v červnu stejně jako nyní potřebný platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Český tým v rámci základní skupiny nastoupí na jihu Polska ve Vratislavi.

Dočasné zavedení hraničních kontrol je v souladu s pravidly schengenské smlouvy. Například také Rakousko před čtyřmi lety částečně obnovilo na dobu konání evropského fotbalového mistrovství kontroly na hranicích.

Mistrovství Evropy ve fotbale letos pořádá Polsko společně s Ukrajinou od 8. června do 1. července. Na hranicích s Ukrajinou hraniční kontroly jsou, víza ale čeští občané, kteří se chtějí vydat do této země, nepotřebují.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Schodek rozpočtu se může přiblížit půl bilionu korunám, připustila Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připustila, že schodek státního rozpočtu se letos může přiblížit 500 miliardám korun. Nevyloučila to, že požádá Sněmovnu o další zvýšení schodku. Řekla to ve středu v České televizi. Naposledy Sněmovna souhlasila se zvýšením schodku na 300 miliard korun 22. dubna. Před pandemií koronaviru byl schodek rozpočtu letos naplánován na 40 miliard korun.

Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

Ke konci května skončilo hospodaření státu schodkem 157,4 miliardy korun z dubnového schodku 93,8 miliardy korun. Květnový výsledek je tak nejhorší od vzniku ČR.

Zdroj: ČTK
Další zprávy