Policista dostal padáka, měl vazby na Krejčíře

ČTK ČTK
7. 10. 2011 13:02
Jihoafrické policii vadila publicita generálmajora Joeyho Mabasy
Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu. Archivní snímek z července 2007.
Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu. Archivní snímek z července 2007. | Foto: Reuters

Pretoria - Jihoafrická policie propustila ze služby vysokého důstojníka, který měl blízko k uprchlému českému podnikateli Radovanu Krejčířovi.

Ukončení služebního poměru generálmajora Joeyho Mabasy bylo oficiálně zdůvodněno tím, že jeho služeb již není třeba a je v zájmu rozvědky, aby již ve své práci nepokračoval, řekl serveru Mail & Guardian mluvčí příslušného policejního oddělení McIntosh Polela.

Mabasa byl již minulý rok převelen z pozice vedoucího kriminální zpravodajské služby pro oblast Gauteng zpět na policejní ředitelství v Pretorii, když se objevily otázky o jeho vztahu ke Krejčířovi. Krejčířova manželka Kateřina a Mabasova žena Dorcas spolu založily v roce 2009 firmu a staly se společně ředitelkami společnosti pod názvem Radlochron.

V té době ale policista tvrdil, že se svojí ženou nežije, i když to nebylo prokázáno. Krejčíř uváděl, že spojení firmy s Mabasovou ženou je zcela nevinné a že firma nikdy nevstoupila na trh, informoval Mail & Guardian.

Krejčíř je v Jihoafrické republice souzen kvůli pojistnému podvodu. Pomocí zfalšovaných dokladů údajně přesvědčil pojišťovny, že se nachází v závěrečné fázi rakoviny a neoprávněně inkasoval pojistku asi 4,5 milionu randů (kolem 11,5 milionu korun).

Tamní policie navíc v poslední době řešila v souvislosti s českým podnikatelem několik případů vražd. V jeho okolí bylo postupně od roku 2009 zavražděno již sedm lidí.

V Česku je Krejčíř obviněn z různých majetkových a násilných trestných činů. Policii ale prchl při domovní prohlídce v roce 2005. Posléze žil na Seychelách, odkud se přesunul do JAR.

Podívejte se na chátrající Krejčířovo sídlo:

 

Právě se děje

Další zprávy