Policie vyklidila sídlo ruského hnutí Za lidská práva

ČTK ČTK
22. 6. 2013 9:24
Aktivisté, kteří patří k hlavním kritikům Putina, si stěžují na brutalitu policie
Ilustrační foto - demonstrace pro V. Putinovi
Ilustrační foto - demonstrace pro V. Putinovi | Foto: Reuters

Moskva - Na policejní brutalitu si stěžují aktivisté ruského nevládního hnutí Za lidská práva, jehož kancelář v centru Moskvy obsadila během noci na dnešek pohotovostní jednotka.

Organizace patří k hlavním kritikům současného režimu v Rusku.

Uvolnění sídla hnutí požadovala moskevská radnice, podle níž dohoda o pronájmu vypršela již v únoru. Hnutí naopak podle BBC tvrdí, že pronájem zaplatilo až do konce června.

"Násilím nás vyhnali," řekla agentuře Interfax koordinátorka hnutí Alexandra Bukvarevová. Policisté při zásahu prý poškodili kancelářskou techniku a také - podle předáka dalšího nevládního hnutí Alexandra Čerkasova - používali "nepřiměřenou sílu".

Šéf hnutí Za lidská práva Ilja Ponomarjov (72) byl prý shozen ze schodiště a předák opoziční strany Jabloko Sergej Mitrochin utrpěl zranění nohy, další aktivisté byli podle stanice Echo Moskvy "tvrdě zbiti" a policisté je prý "doslova vyházeli na asfalt".

"Protiústavní převrat"

Nejméně jeden ze sedmi zraněných musel být hospitalizován.

"Nepárali se ani se mnou, ani s kandidátem na starostu Mitrochinem," řekl dvaasedmdesátiletý Ponomarjov a postěžoval si, že zatímco ho příslušníci speciální jednotky OMON vlekli po schodišti, další ho kopali.

Zásah prý následoval hned poté, co kancelář hnutí opustil úřední ombudsman Vladimir Lukin.

Úřady zatím na slova o nepřiměřeném násilí nereagovaly.

Organizace na ochranu lidských práv patří k hlavním kritikům současného režimu v Rusku. Ponomarjov minulý měsíc na tiskové konferenci v Moskvě přirovnal pronásledování nevládních organizací v éře prezidenta Vladimira Putina k "protiústavnímu převratu".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy