Policie v Tunisu se střetla s islámskými demonstranty

ČTK ČTK
17. 7. 2011 8:09
Dav protestoval proti zákroku policie, v němž použila slzný plyn
ilustrační záběr
ilustrační záběr | Foto: Reuters

Tunis - Tuniská policie musela v noci střelbou do vzduchu rozhánět rozlícený dav asi 200 výtržníků, kteří na předměstí metropole Tunisu podpálili policejní stanici.

Protestující, podle agentury Reuters pravděpodobně islamisté, poukazovali na předchozí zákroky policie, která prý u místní mešity použila slzný plyn.

Střety se odehrály na západě tuniského hlavního města. Mnoho výtržníků mělo vousy, což by podle Reuters naznačovalo, že šlo o islamisty. Protestující vysvětlovali, že jsou rozlíceni kvůli pátečnímu incidentu, kdy policie údajně rozehnala protest u mešity v centru města slzným

Tunisané v lednu svrhli autokratického prezidenta Zína Abídína bin Alího, čímž inspirovali k revoltám obyvatele dalších arabských zemí. Přechodná vláda mimo jiné zrušila zákaz islamistických stran a propustila stovky jejich stoupenců z vězení.

Obrození islamistů však vedlo k neshodám nejen s vládou, ale také s částí obyvatelstva, které se obává jejich rostoucí moci a možného oslabení světských hodnot země.

V Tunisku se mezitím v posledních týdnech znovu množí demonstrace, tentokrát za urychlení procesu reforem slibovaných po svržení bin Alího.

Od odchodu prezidenta do Saudské Arábie před šesti měsíci v zemi probíhá nejistá politická transformace a ekonomika země se potýká s velkými problémy. Parlamentní volby, z nichž má vzejít ústavodárné shromáždění, byly odsunuty z konce července až na říjen.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy