Policie v Tunisu se střetla s islámskými demonstranty

ČTK ČTK
17. 7. 2011 8:09
Dav protestoval proti zákroku policie, v němž použila slzný plyn
ilustrační záběr
ilustrační záběr | Foto: Reuters

Tunis - Tuniská policie musela v noci střelbou do vzduchu rozhánět rozlícený dav asi 200 výtržníků, kteří na předměstí metropole Tunisu podpálili policejní stanici.

Protestující, podle agentury Reuters pravděpodobně islamisté, poukazovali na předchozí zákroky policie, která prý u místní mešity použila slzný plyn.

Střety se odehrály na západě tuniského hlavního města. Mnoho výtržníků mělo vousy, což by podle Reuters naznačovalo, že šlo o islamisty. Protestující vysvětlovali, že jsou rozlíceni kvůli pátečnímu incidentu, kdy policie údajně rozehnala protest u mešity v centru města slzným

Tunisané v lednu svrhli autokratického prezidenta Zína Abídína bin Alího, čímž inspirovali k revoltám obyvatele dalších arabských zemí. Přechodná vláda mimo jiné zrušila zákaz islamistických stran a propustila stovky jejich stoupenců z vězení.

Obrození islamistů však vedlo k neshodám nejen s vládou, ale také s částí obyvatelstva, které se obává jejich rostoucí moci a možného oslabení světských hodnot země.

V Tunisku se mezitím v posledních týdnech znovu množí demonstrace, tentokrát za urychlení procesu reforem slibovaných po svržení bin Alího.

Od odchodu prezidenta do Saudské Arábie před šesti měsíci v zemi probíhá nejistá politická transformace a ekonomika země se potýká s velkými problémy. Parlamentní volby, z nichž má vzejít ústavodárné shromáždění, byly odsunuty z konce července až na říjen.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Požár haly na Bruntálsku způsobil škodu okolo 20 milionů korun

Škodu okolo 20 milionů korun způsobil v sobotu ráno v Bílčicích na Bruntálsku požár výrobní haly na zpracování dřeva. Podle hasičů před vypuknutím ohně budovou otřásl výbuch. Příčinu výbuchu i následného požáru zjišťují vyšetřovatelé. Událost se obešla bez zranění.

Hasiči se o výbuchu a následném požáru haly o velikosti 30 krát 15 metrů dozvěděli okolo 5. hodiny ráno. Na místě pak zasahovaly dvě desítky hasičů z šesti profesionálních a dobrovolných jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy