Egypt zažil karnevalovou noc. Lidé slavili pád Mubaraka

Zahraničí Zahraničí
12. 2. 2011 12:28
Velení armády rozpustí vládu i parlament, povládne vojenský kabinet
Statisíce lidí oslavují v ulicích Káhiry rezignaci prezidenta Husního Mubaraka.
Statisíce lidí oslavují v ulicích Káhiry rezignaci prezidenta Husního Mubaraka. | Foto: Reuters

* Mubarak odletěl do letoviska Šarm aš-Šajch * V ulicích Káhiry slaví statisíce lidí * Švýcaři oznámili, že zmrazí exprezidentovy účty

Káhira - Egyptský prezident Husní Mubarak po necelých třech týdnech protestů a třiceti letech u moci odstoupil. Včera krátce před 17. hodinou to ve státní televizi oznámil viceprezident Umar Sulajmán.

Statisíce lidí v Káhiře i v dalších egyptských městech v noci na dnešek slavily. Až do rána nad metropolí vybuchovaly ohňostroje, v ulicích vlály egyptské vlajky a lidé zpívali, tančili a zvedali nad hlavu děti

Nyní už bývalý prezident rezignoval poté, co i s manželkou Suzanne opustil Káhiru. Letecký speciál odletěl z vojenské základny na předměstí metropole a přistál v letovisku Šarm aš-Šajch na Sinaji, kde má prezident vilu.

Moc převzala Nejvyšší rada ozbrojených sil - tedy armáda. Její velení podle posledních zpráv rozpustí vládu i obě komory parlamentu, přechodný vojenský kabinet povládne formou vydávání dekretů.

Doba, po kterou platí zákaz nočního vycházení, byla dnes zkrácena na šest hodin. Od půlnoci do šesti do rána. V posledních dnech ale lidé stejně zákaz nedodržovali.

V čele rady stojí dosavadní ministr obrany Muhammad Tantáví. Ten je tak v tuto chvíli fakticky hlavou státu. Je mu 75 let, má hodnost polního maršála a bojoval ve třech válkách s Izraelem v letech 1956, 1967 a 1973.

Egyptská armáda má momentálně ve zbrani přes  450 tisíc mužů, v zemi existuje všeobecná branná povinnost.

Statisíce demonstrantů v ulicích Káhiry začaly okamžitě po oznámení rezignace slavit. Svrhli jsme režim, skanduje dav podle agentury Reuters."Země byla osvobozena," prohlásil opoziční vůdce a nositel Nobelovy ceny míru Muhammad Baradej.

"Je to jako sen! Nemohu tomu uvěřit, po třiceti letech diktatury odstoupil," napsal jeden z Egypťanů na facebookové stránce, kde se soustřeďují odpůrci režimu. Dvaaosmdesátiletý Mubarak byl prezidentem od roku 1981.

Rezignace egyptského prezidenta odráží vůli obyvatel země, komentoval nejnovější vývoj americký prezident Barack Obama. "Občané Egypta promluvili," řekl Obama.

Země má podl něj před sebou dlouhou a těžkou cestu k demokratickému zřízení. "Egypťané dali jasně najevo, že se nespokojí s ničím jiným než skutečnou demokracií," dodal americký prezident.

Odstoupení Mubaraka ocenila i šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová. Dodala, že Evropská unie je připravena podpořit Egypt při cestě ke svobodným a spravedlivým volbám.

Český premiér Petr Nečas v průběhu návštěvy Paříže řekl, že nejde o překvapivý vývoj: "My především doufáme, že vývoj v Egyptě bude směřovat ke konsenzuálnímu transformačnímu procesu směrem k plně demokratickým volbám, a že tyto změny vytvoří prostor pro rozvoj demokracie a pro další mírový rozvoj Blízkého a Středního východu. Byli bychom moc rádi, kdyby tento vývoj nedestabilizoval oblast," řekl Nečas.

Švýcarské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zmrazilo Mubarakovy účty ve švýcarských bankách.

 

Právě se děje

Další zprávy