Policie propustila brazilského exprezidenta Lulu. Vyslýchala ho kvůli miliardové korupční aféře

Michal Žák Simone Radačičová ČTK Michal Žák, Simone Radačičová, ČTK
Aktualizováno 4. 3. 2016 21:00
Brazilská policie v pátek na několik hodin zadržela exprezidenta země, aby ho vyslechla v souvislosti s korupčním skandálem kolem státní ropné společnosti Petrobras. Stalo se tak poté, co prohledala jeho dům a odvezla ho k výslechu. Pozornosti vyšetřovatelů neunikly ani domy jednoho z jeho synů. Vyšetřování aféry kolem ropné společnosti Petrobras tak dopadlo na zatím nejvýše postaveného politika. Podle vyšetřovatelů se ve společnosti na úplatcích protočily až dvě miliardy dolarů. Ke korupci přitom mělo docházet hned na několika různých frontách. Manažeři například záměrně předražovali zakázky a část z peněz pak končila na účtech předních politiků, a to také z vládní Strany práce.
Bývalý brazilský prezident Luis Inácio Lula da Silva.
Bývalý brazilský prezident Luis Inácio Lula da Silva. | Foto: Reuters

Brasília - Skandál kolem brazilské ropné společnosti Petrobras nabírá obřích rozměrů. Jeho zatím poslední obětí se stal kdysi populární prezident Luis Inácio Lula da Silva.

Brazilská policie v pátek na několik hodin zadržela exprezidenta země, aby ho vyslechla v souvislosti s korupčním skandálem kolem státní ropné společnosti Petrobras. Policisté též provedli razii v jeho domě. Informoval o tom zpravodajský server BBC News. Lula, který odešel z úřadu v roce 2011, obvinění z korupce odmítá. Páteční zatčení označil za "divadlo pro média".

"Pokud mě chtěli vyslechnout, tak stačilo poslat mi předvolání a já bych se dostavil. Jelikož se spravedlnosti nebojím," prohlásil exprezident Lula po propuštění na půdě nevládní organizaci Institut Lula v Sao Paulu. Dodal, že dnes je nebezpečné být jeho přítelem. "Je nutné kriminalizovat Stranu pracujících," řekl Lula a vyzval své příznivce, aby zvedli hlavu a nebáli se.

"Laskavosti" pro prezidenta

Protikorupční policie nejprve prohledala jeho dům i sídlo jeho nadace ve městě Sao Bernardo do Campo, posléze politika zadržela. Tvrdí, že má důkazy, že těžil z úplatků, které z Petrobrasu proudily i k čelným brazilským politikům.

"Existují důkazy, že se díky zločinům obohatil a byly z nich financovány volební kampaně a dotována pokladna jeho politické strany," stojí v prohlášení.

Během páteční operace policie podnikla 33 razií a vydala 11 příkazů k zadržení. Zapojeno do ní bylo na 200 policistů a tři desítky kontrolorů z federálního finančního úřadu.

Vyšetřování se má podle serveru BBC News zaměřit mimo jiné na podezření, že jisté stavební firmy mohly financovat rozšiřování exprezidentova ranče.

Prokurátor Carlos Fernando dos Santos Lima podle agentury AFP prohlásil, že "laskavostí" velkých stavebních firem, zapojených do podvodů v Petrobrasu, vůči Lulovi bylo mnoho a je těžké je spočítat.

Korupční chobotnice

Lulova nadace v prohlášení uvedla, že bývalý prezident "nikdy nespáchal jakýkolyv nelegální čin". Jeho zadržení označila za "agresi proti právnímu státu a brazilské společnosti".

Tak či onak je Lula pro vyšetřovatele zatím největším "úlovkem", byť není jediným z brazilských prominentů. Vězení hrozí mimo jiné bankéři a miliardáři Andrému Estevesovi.

Ještě větší pozdvižení vyvolala loni v listopadu skutečnost, že s Estevesem byl zadržen také předák senátorů vládní Strany pracujících Delcídio do Amaral. Právě on hraje ve vládní Straně práce klíčovou roli - sedí v čele senátního hospodářského výboru. Prezidentce Dilmě Rousseffové měl pomoci prosadit úsporný balíček, který by měl srazit rostoucí rozpočtový schodek.

Agentura Reuters napsala, že nové důkazy proti Lulovi přibližují policejní vyšetřování právě k jeho chráněnkyni a současné prezidentce. Rousseffová totiž v době, kdy ke korupci docházelo, seděla ve správní radě Petrobrasu. Podle dosavadních zjištění policie o ní ale nevěděla.

Byť se Rouseffová na zločinech podle vyšetřovatelů nepodílela, aféra rozhodně nepřispěla ke zmírnění její už tak nízké popularity a uklidnění stále hlasitějšího tábora Brazilců, kteří volají po jejím odvolání z funkce.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Apple je proti návrhu EU na jednotnou dobíječku mobilů

Americká společnost Apple, výrobce přístrojů iPhone, kritizuje návrh poslanců evropského parlamentu na uzákonění jednotné dobíječky pro mobilní telefony, tablety či elektronické čtečky knih. Podle firmy to může brzdit inovace, vytvořit horu elektronického odpadu a naštvat spotřebitele. Na Apple by mělo případné nařízení velký dopad, upozornila agentura Reuters.

Komentář jedné z největších firem v oboru přichází týden poté, co zákonodárci vyzvali k zavedení jednotné nabíječky pro mobilní telefony a pozměnili návrh zákona tak, aby schopnost fungování s jednotnou nabíječkou byla základním požadavkem pro rádiová zařízení v EU. To by Apple ovlivnilo více než kterékoliv jiné firmy, protože iPhony a většina produktů firmy používá kabel s konektorem Lightning, zatímco přístroje s Androidem od různých společností obvykle mají konektor USB-C.

"Věříme, že regulace, která vynucuje soulad v typu konektoru zabudovaného do všech chytrých telefonů, potlačuje inovace, než aby je povzbuzovala, a poškodí zákazníky v Evropě a ekonomiku jako celek," uvedl Apple v prohlášení. Dodal, že předpis není nutný, protože průmysl už na USB-C přechází. "Doufáme, že (Evropská) komise bude pokračovat v hledání řešení, které neomezí schopnost průmyslu inovovat," dodal Apple.

Evropská komise se snaží prosadit jednotnou nabíječku více než deset let. V roce 2009 dospěla se společnosti, jako Apple, Samsung, Huawei a Nokia, k dobrovolné dohodě, jejíž cílem bylo harmonizovat nabíječky pro nové modely chytrých telefonů, které přijdou na trh v roce 2011. Dobrovolný přístup však nefungoval a podle zástupců EK je tak čas přijít s právními předpisy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy