Policie jednala zbrkle, z obvinění za Gorilu je fiasko

Michal Žák Michal Žák, Aktuálne.sk
23. 3. 2012 13:58
Exministr Pavol Rusko se podle prokuratury prý ničeno nedopustil
Pavol Rusko (archivní snímek).
Pavol Rusko (archivní snímek). | Foto: ČTK

Bratislava - První obvinění v kauze Gorila skončilo fiaskem. Slovenský Úřad speciální prokuratury totiž zrušil obvinění exministra hospodářství Pavla Ruska.

Důvodem byla nezákonnost a neopodstatněnost obvinění, napsal server Aktuálne.sk. Jak vyplývá ze stanoviska prokuratury, vyšetřovatelé jednali "unáhleně, předčasně a nesprávně".

Policie Ruska obvinila minulý týden z podvodu, jehož se měl dopustit v souvislosti s privatizací Paroplynového cyklu (PPC). Podle vyšetřovatelů totiž 16. června 2004 nepředložil na jednání vlády analýzu, která upozorňovala na nevýhodnost prodeje.

Unáhlené obvinění

Prokuratura v prohlášení vysvětlila, že k privatizaci PPC měl oprávnění jen slovenský Fond národního majetku. "Obviněný se na uzavírání smluv o koupi akcií podílet neměl ani nemohl. Tudíž nemohl ovlivnit výši údajně nevýhodné kupní ceny," stojí ve stanovisku.

Na obchodu by prý nic nemohlo změnit ani následné předložení zmíněné analýzy, na což ostatně upozorňoval před pár dny sám Rusko.

"Dosud nebylo spolehlivě prokázáno, že by obviněný svým jednáním naplnil všechny zákonné znaky skutkové podstaty výše uvedeného trestného činu," stojí dále ve stanovisku.

Nelze tak prý dokázat, že by Rusko svým jednáním umožnil vznik škody, případně se na jejím vzniku podílel.

Za vším hledej Lipšice

"Je to velká úleva a zadostiučinění," reagoval exministr pro Aktuálne.sk. A neopustil si kritiku končící vládní koalice. "V mých očích je skutečným strážcem zákonnosti právě prokuratura a ne zpolitizované vedení policie pod (Danielem) Lipšicem," zaútočil na současného ministra vnitra. Zároveň pohrozil, že vše bude mít soudní dohru.

Kauza kolem údajného spisu slovenské tajné služby SIS propukla před Vánoci, kdy se na internetu objevil spis nazvaný Gorila (podle hřmotné postavy jednoho ze sledovaných). Dokument vypovídá o korupčním jednání nejvyšších slovenských politiků, zejména z bývalé vlády, ale i z opozice, a jejich propojení s finanční skupinou Penta.

Hlavní aktér spisu - jeden ze spolumajitelů Penty - Jaroslav Hasčák pravost spisu popírá, stejně jako politici, kteří jsou v něm obviňováni z korupce.

Naopak přední slovenský novinář Tom Nicholson, jenž ho měl k dispozici ještě před zveřejněním na internetu, je přesvědčen o jeho pravosti.

Ať už je spis Gorila pravý, nebo není, s velkou pravděpodobností se promítl na výsledku nedávných parlamentních voleb. Doposud nejsilnější pravicová strana na Slovensku se v nich jen tak tak dostala do Národní rady a levicový Smer-SD zvítězil tak drtivě, že bude schopen sestavit jednobarevnou vládu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy