Policie: Gruzínského opozičního vůdce nezavraždili

rst
14. 2. 2008 16:40
Patarkatsišvili zemřel v Anglii "přirozenou smrtí"
Badri Patarkatsišvili
Badri Patarkatsišvili | Foto: Reuters

Londýn - Významný gruzínský opoziční aktivista Badri Patarkatsišvili zemřel podle policie přirozenou smrtí.

Vyšetřovatelé přesto ještě provedou toxikologické testy, aby vyvrátili spekulace o možné otravě.

Stejně jako otrávený ex-špion Alexandr Litviněnko, také Patarkatsišvili byl blízkým přítelem ruského miliardáře žijícího v exilu Borise Berezovského.

Berezovskij ve středu uvedl, že si Patarkatsišvili při jejich poslední schůzce krátce před smrtí stěžoval na srdeční problémy.

"Policie zatím může potvrdit, že v současné době neexistují žádné indicie vedoucí k tomu, že by zemřel jinak než přirozenou smrtí," uvedla mluvčí policie pro agenturu Reuters. Přesto se policie rozhodla provést toxikologické testy, které potrvají několik týdnů.

Čtěte také: V kauze Litviněnko promluvil nový svědek. Inkognito

Známky radioaktivity nenalezeny

Ve středu se vyšetřování nečekaně ujal špičkový tým britských kriminalistů. Výsledky pitvy budou známy nejpozději v pátek. Přinejmenším do té doby tedy platí, že podnikatel zemřel zřejmě na infarkt.

Stejně jako otrávený ex-špion Alexandr Litviněnko (na snímku) byl i Patarkatsišvili blízkým přítelem ruského miliardáře žijícího v exilu Borise Berezovského
Stejně jako otrávený ex-špion Alexandr Litviněnko (na snímku) byl i Patarkatsišvili blízkým přítelem ruského miliardáře žijícího v exilu Borise Berezovského | Foto: Reuters

Podle vyšetřovatelů nebyly ani v jeho domě, ani na jeho těle nalezeny známky radioaktivity. Dvaapadesátiletý miliardář byl nalezen mrtvý ve své luxusní rezidenci jižně od Londýna v úterý večer.

Už na konci minulého roku hovořil o tom, že jej chce někdo zabít za jeho podporu gruzínské opozice. Britská média tehdy zveřejnila informaci o jistém najatém Čečenci, který si prý vraždu na poslední chvíli rozmyslel. 

Západ sleduje dění v Gruzii velmi intenzivně. Zakavkazskou zemí, která sousedí mimo jiné s Ruskem a Tureckem, totiž prochází ropovody od Kaspického moře.

Zatímco na její sousedy má vliv Rusko, gruzínská vláda v čele s prezidentem Michailem Saakašvilim je silně prozápadní.

Dvaapadesátiletý byznysmen patřil k nejvlivnějším mužům Gruzie. Poté, co jej úřady v loňském roce obvinily z pokusu o převrat, emigroval a usadil se v Londýně.

O Patarkatsišvilim a jeho aktivitách ČTĚTE VÍCE ZDE

V lednových prezidentských volbách kandidoval jako jeden ze zástupců opozice. I když do Gruzie vůbec nemohl, protože se bál zatčení, získal 7 procent hlasů.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy