Postupim vyděsil balíček s dráty a hřebíky. Vybouchnout nemohl, neměl odpalovací zařízení

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 1. 12. 2017 22:11
Německá policie nechala vyklidit vánoční trh v Postupimi kvůli podezřelému balíčku. Nádoba se stovkami hřebíků, dráty, baterií a jedním větším dělbuchem prý vybouchnout nemohla, protože chybělo odpalovací zařízení.
Evakuovaný vánoční trh v německé Postupimi.
Evakuovaný vánoční trh v německé Postupimi. | Foto: Reuters

Berlín - Poblíž vánočních trhů v centru německého města Postupim se v pátek večer našel balíček, který policie zprvu označila za nekonvenční výbušné zařízení. Ministr vnitra spolkové země Braniborsko později uvedl, že balíček podle prvních informací explodovat nemohl, byla v něm dóza se stovkami hřebíků, dráty, baterie a jeden větší dělbuch, nenašlo se ale žádné odpalovací zařízení.

Bavorská policie po prověření balíčku na svém twitterovém účtu informovala, že pročesává město se psem vycvičeným na hledání výbušnin a posiluje hlídky v ulicích. Zároveň obyvatelům, jež zasáhla evakuace, nabízí, aby se šli ohřát do přistaveného autobusu.

Okolí místa nálezu policie odpoledne uzavřela, později nařídila i evakuaci všech obyvatel z přilehlých bytů a obchodů. Pyrotechnici následně balíček zničili.

Odpoledne policie informovala, že se potvrdilo podezření, že se v případě nalezeného podezřelého balíčku jedná o "nekonvenční výbušné či zápalné zařízení". Podle agentury DPA němečtí policisté tímto termínem často označují bomby. Později policie upřesnila, že v balíčku byl "oválný předmět s kabely, bateriemi a hřebíky, chybělo však odpalovací zařízení".

Balíček přinesl doručovatel do lékárny

Podle policejního mluvčího Petera Meyritze balíček o velikosti 40 krát 50 centimetrů přinesl doručovatel do lékárny na rohu ulic Brandenburger Strasse a Dortustrasse v centru braniborské metropole.

Při jeho rozbalování si zaměstnanec všiml drátů a zavolal policii. Předtím ale balíček ještě vynesl na ulici před obchod. V okolí lékárny přitom bylo mnoho lidí, mimo jiné návštěvníků vánočních trhů. Policie následně centrum Postupimi včetně trhů a mnoha obchodů uzavřela.

K zneškodnění podezřelé zásilky použili experti robota a silné proudy vody.

Tento týden se po celém Německu otevřela řada vánočních trhů, které lákají každý rok statisíce návštěvníků z Německa i zahraničí. Letos je doprovázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Na mnoha místech města umístila betonové zátarasy.

Za necelé tři týdny uplyne rok od atentátu v Berlíně, při kterém zahynulo 12 lidí včetně jedné Češky. Islamista Anis Amri si za terč svého útoku vybral právě vánoční trhy v západní části berlínského centra.

Doufám, že zátarasů v ulicích bude přibývat, budou chytré a budou i hezké. V Německu selhaly bezpečnostní složky i úřady, říká Tomáš Pojar. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 8 minutami
Další zprávy