Policejní akce má pomoci Austrálii s násilím opilců

hp
11. 12. 2009 8:30
Týdně pití alkoholu zabije 60 Australanů a 1500 jich skončí v nemocnici

Sydney - Australané mají problém s pitím alkoholu, pod jehož vlivem se pak dopouštějí trestných činů. Tomu chce australská policie učinit přítrž.

Proto dnes zahájila velkou koordinovanou policejní operaci proti násilí páchanému pod vlivem alkoholu, do které se zapojí tisíce policistů po celé zemi.

Policie by měla kontrolovat opilce během následujících dvou víkendových nocí v malých i velkých městech a už dopředu oznámila, že nadměrnou konzumaci alkoholu a špatné chování opilců rozhodně nebude tolerovat.

Za posledních patnáct let se totiž počet násilných činů, sexuálních útoků a rvaček páchaných pod vlivem alkoholu téměř zdvojnásobil. Vlna opilství se přitom šíří především mezi mladými lidmi, za což velkou měrou může uvolnění licenčního zákona a také to, že se pití stalo součástí australské kultury.

Každý týden zabije nadměrné pití alkoholu v průměru více než šedesát Australanů, kolem patnácti set jich skončí v nemocnici. Austrálie sice měla vždy pověst země opilců, v posledních letech se ale dostala mezi dvacet zemí z celého světa, ve kterých lidé konzumují ročně nejvíce alkoholu.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Australská společnost samozřejmě pití alkoholu toleruje a nejsem si jistý, jestli rozumím, proč tomu tak je," uvedl pro BBC Alan Morrison ze záchranné služby v New South Wales.

"Vidím následky nadměrného pití po celou tu dobu a myslím si, že mnoho z těch lidí, kteří se opíjejí, vůbec nepřijde do kontaktu se zdravotníky, policií nebo záchrannou službou. Pozoruju, jak nedbalý přístup naší společnosti k pití alkoholu skutečně ničí životy a lidi," dodal Morrison, podle kterého je třeba šířící se epidemii sebezničování mezi lidmi začít řešit.

Australští zdravotníci už vyzvali vládu, aby posunula hranici povolující pití alkoholu z osmnácti na devatenáct let. O negativním vlivu pití alkoholu na zdraví hovoří i odborníci na neurologii. Varují, že častá nadměrná konzumace může u mladých Australanů způsobit rozsáhlé poškození jejich mozků.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy