Podle KLDR byl zadržený australský student špion, který donášel nepřátelským médiím

ČTK ČTK
6. 7. 2019 16:40
Severní Korea tvrdí, že australský student, kterého před několika dny zadržela a ve čtvrtek zase propustila, byl špionem ve prospěch zpravodajských stránek zaměřených na KLDR. Informovala o tom světová média.
Australský student Alek Sigley, kterého propustila KLDR, přistál na letišti v Pekingu
Australský student Alek Sigley, kterého propustila KLDR, přistál na letišti v Pekingu | Foto: Reuters

"Vyšetřování ukázalo, že na podnět amerických NK News a dalších médií nepřátelských vůči KLDR několikrát předal data a fotografie, které shromáždil, když se díky svému postavení zahraničního studenta dostal do všech možných míst Pchjongjangu," uvedla v sobotu severokorejská agentura KCNA. Tvrdí, že Alek Sigley se ke špionáži přiznal a opakovaně prý žádal o milost.

Internetový portál NK News, na němž Alek Sigley zveřejňoval své příspěvky, uvedl, že šlo jen "o apolitický pohled na život v Pchjongjangu".

Sigley byl donedávna jedním z hrstky západních studentů, kteří studují v Severní Koreji. Minulý týden zmizel a jeho rodina tvrdila, že o něm neslyšela od 25. června. Austrálie nemá diplomatické zastoupení v KLDR, a proto zahájila intenzivní pátrání po mladém Australanovi prostřednictvím třetích stran.

Sigley dříve na sociálních sítích uvedl, že studuje korejskou literaturu na univerzitě v Pchjongjangu. Pořádal rovněž různé prohlídky, které organizovala jím založená cestovní kancelář Tongil Tours. Před dvěma lety australské veřejnoprávní televizi ABC sdělil, že chce rozbořit negativní stereotypy, které se vztahují k Severní Koreji.

Agentura KCNA napsala, že severokorejské úřady Sigleyho vyhostily ve čtvrtek. Ten samý den přes Peking doletěl do Tokia.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Kriminalisté zadrželi 42letého cizince podezřelého ze série znásilnění žen z komunity bezdomovců v Olomouci. Stíhán je i kvůli řadě fyzických napadení

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Vrah německého politika Waltera Lübckeho dostal u soudu doživotí

Na doživotí poslal německý soud do vězení Stephana Ernsta za předloňskou vraždu hesenského politika Waltera Lübckeho. Vražda vyvolala pobouření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy