Podepsáno. Německo má novou vládu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 12. 2013 16:55
Zemi povládne velká koalice, kancléřkou bude potřetí Angela Merkelová
27. listopadu v poledne podepsali šéfové CDU, CSU a SPD novou německou koaliční smlouvu.
27. listopadu v poledne podepsali šéfové CDU, CSU a SPD novou německou koaliční smlouvu. | Foto: Reuters

Berlín - Bezmála tři měsíce po volbách má Německo novou vládu. Kancléřka Angela Merkelová (CDU), šéf sociální demokracie (SPD) Sigmar Gabriel a předseda bavorské Křesťanskosociální unie (CDU) Horst Seehofer v pondělí podepsali koaliční smlouvu.

Formálně tak stvrdili vytvoření velké koalice, na němž se strany dohodly na konci listopadu.

Vláda začne zemi řídit v úterý. V tentýž den se stane potřetí kancléřkou křesťanská demokratka Merkelová.

Potřetí v historii má Německo také vládu velké koalice. Poprvé se na ní němečtí politici dohodli v roce 1966. Druhá velká koalice vznikla v roce 2005 - to už stála v čele současná kancléřka.

Ta v pondělí v Berlíně řekla: "Velká koalice je koalicí pro velké úkoly."

Už v sobotu velká koalice oznámila, kdo obsadí ve vládě jaké posty.

Pro CDU bylo důležité hlavně ministerstvo financí, které znovu získal dosavadní šéf resortu Wolfgang Schäuble. Dá se proto předpokládat, že budoucí evropská politika Německa se nebude moc lišit od té dosavadní. Byť někteří sociální demokraté volali po její změně.

Krom křesla kancléřky a šéfa státní kasy mají křesťanští demokraté ještě další čtyři ministerstva. SPD posílá do vlády šest zástupců, přičemž Sigmar Gabriel bude vicekancléřem a ministrem hospodářství a energetiky.

Do čela ministerstva zahraničí se po čtyřech letech vrací populární sociální demokrat Frank-Walter Steinmeier.

CSU, bavorská odnož CDU, povede mimo jiné resort dopravy, do jehož gesce spadá i chystané zavedení mýtného pro řidiče z ciziny na německých dálnicích.

Konečnou zelenou dala velké koalici levicová SPD, když v sobotu vyhlásila výsledky svého vnitrostranického referenda. Sociální demokraté v něm od 6. prosince odpovídali na otázku, zda chtějí, aby šla jejich strana do vlády s CDU/CSU.

Více než tři čtvrtiny hlasujících řekly "ano".

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy