Praha - Dva týdny uplynuly od chemického útoku, který připravil 21. srpna v Damašku o život minimálně stovky lidí.Západní rozvědky se shodují v názoru, že se jednalo o mezinárodně zakázané látky a že je nasadila armáda prezidenta Bašára Asada.
Názor, že za útokem stojí povstalci, hájí Rusko a sám syrský režim. Experti OSN pracují na analýze vzorků, odebraných na zasažených místech, zatímco Spojené státy a Francie se chystají - patrně příští týden - na Asadův režim vojensky zaútočit.
Projděme si přehledně, co kdo tvrdí a čím argumentuje. Při vědomí, že stoprocentně toho víme málo.
1) Kdo útočil
Zpravodajci v USA, Francii, Německu a Izraeli se shodují, že vojáci, loajální režimu Bašára Asada. Přesvědčeno je o tom na základě svých zdrojů také Turecko a většina členských zemí Ligy arabských států.
Francouzská rozvědka má satelitní fotografie, které mají dokazovat, že palba na damašská předměstí šla v danou chvíli z vládních pozic.
Američané disponují odposlechy syrských vojáků, ze kterých vyplývá, že útok nařídil někdo z armády. Podle Washingtonu v době, kdy k útoku došlo, stříleli na zasažená místa pouze Asadovi vojáci.
Německá rozvědka BND odposlechla rozhovor vysoce postaveného člena hnutí Hizballáh s íránským velvyslanectvím (Írán a Hizballáh jsou spojenci Asada). Muž z Hizballáhu v telefonátu říká, že "Asad ztratil nervy a udělal velkou chybu".
Izraelci přišli s informacemi, že chemické zbraně byly nasazeny v menším měřítku v Sýrii už několikrát.
2) Je možné, že útočili povstalci?
Američané i Němci se domnívají, že není v silách opozičního hnutí takový útok podniknout a že zřejmě ani žádné chemické látky nemají.
Upozorňují také na desítky videozáznamů, natočených mobilními telefony. Takové kvantum záznamů prý není možné zinscenovat, aniž by se nepřišlo na to, že jde o podvrh.
Rusko a sám Asad tvrdí, že jde o čin povstalců. Zatím to však nedoložili žádným důkazem. Syrská státní televize vysílala zprávu, že vojáci v tunelech, využívaných povstalci, našli chemické zbraně. Inspektory OSN tam ale vláda neposlala.
V květnu se objevila zpráva, že v Turecku zatkli skupinu radiálních syrských rebelů, kteří měli u sebe sarin. Turecká policie potvrdila zatčení, ale dementovala nález sarinu.
3) Jaký mohl mít Asad k útoku důvod
Ruská kritika důkazů západních rozvědek je založena na tom, že prezident by byl šílenec, kdyby chemické zbraně použil. V době, kdy jeho jednotky dosahují úspěchů a kdy je zrovna v zemi tým inspektorů OSN, aby vyšetřil dřívější podezření na použití chemikálií.
Syrská opozice ovšem tvrdí, že právě v Damašku se v posledních týdnech vojensky dařilo spíše povstalcům, kteří pomalu postupovali směrem k centru z východní části města. Nasazení nervových plynů tak mohlo být pokusem vládních sil zvrátit situaci.
Spekuluje se rovněž o tom, že se mělo jednat o omezený útok, ale vojákům se "vymkl z rukou" a výsledkem byl masakr, který vyvolal ve světě pobouření a který syrské vedení nezamýšlelo.
"Je možné, že při přípravě někdo udělal chybu a zbraň byla mnohem více smrtící, než bylo v plánu," uvedl ve zprávě šéf BND Gerhard Schindler.
Člen opoziční Iniciativy pro svobodnou Sýrii Rašíd Chalíl řekl Aktuálně.cz, že podle jeho zdrojů může za útokem stát Asadův mladší bratr Mahír, velitel elitní 4. obrněné divize. Mělo prý jít o odvetu za raketový útok na prezidentovu kolonu v polovině srpna.
4) Jaká zbraň byla použita
Americký ministr zahraničí John Kerry oznámil, že vzorky odebrané z těl zasažených Syřanů svědčí o sarinu. Německá BND hovoří, že se jednalo "pravděpodobně o sarin".
V Istanbulu má v nejbližších dnech vystoupit na tiskové konferenci Syřan Abdal Tavváb Šahrúr. Dezertér, který ještě donedávna působil v syrské armádě v expertním zdravotnickém týmu.
Šahrúr má údajně důkazy o tom, že režim nasadil chemické zbraně u Aleppa už 19. března, a údajně také ví, o jaké látky konkrétně se jedná. Má u sebe i dokumenty, říkají představitelé opozice.
5) Kolik si útok vyžádal mrtvých
Tady se informace rozvědek dost rozcházejí. Američané hovoří o 1429 mrtvých, Francouzi pouze o 281. Britové o přibližně 350. Francouzská zpráva ale zdůrazňuje, že zahrnuje jen oběti, které má stoprocentně ověřené a že skutečný počet mrtvých může být vyšší.